22 maja| Wiadomości

Św. Rita. Hardkorowa święta na wymagające czasy

Dziś wspominamy św. Ritę (ok.1380-1457), patronkę spraw trudnych i beznadziejnych. I to nie bez powodu! O św. Ricie poczytasz najpewniej […]

Dziś wspominamy św. Ritę (ok.1380-1457), patronkę spraw trudnych i beznadziejnych. I to nie bez powodu!

O św. Ricie poczytasz najpewniej na brewiarz.pl (kliknij) >> ale dość powiedzieć, że miała ciężkie życie. Wydana za mąż porywczemu i brutalnemu mężowi, którego znosiła z miłością, a który zginął w trakcie rodowych porachunków. Wymodliła (tak, na własną prośbę!) śmierć swoich synów, którzy mogli za życia pójść w ślady ojca i zatracić życie wieczne. Potem zakonnica w zgromadzeniu augustianek miała szczególne nabożeństwo do męki Pańskiej i wyprosiła łaskę ciernia w głowie, na wzór korony Jezusa. By rana nie stała się sensacją, poprosiła Jezusa o jej ukrycie. Cierpiała z mistycznym cierniem w czole przez 15 lat!

No to już wiesz, dlaczego jest patronką spraw beznadziejnych. Wg jej najważniejszego biografa, o. Augustyna Cavallucci, wielu modlących się przy jej grobie otrzymywało łaski uzdrowienia z poważnych chorób, odzyskiwało wzrok, mowę czy zdolność chodzenia po paraliżu. A to jeszcze przed ogłoszeniem jej, błogosławioną. W swojej biografii świętej o. Cavalluci przywołuje 46 cudów, a wśród nich uzdrowienia z chorób wszelkiego rodzaju: całkowitego paraliżu, kamieni w pęcherzu, trudności w mówieniu, ran uważanych za nieuleczalne i gnijących, wrzodów na gardle, obłąkania, złamań kości, ropienia ran, krwotoku, opętania przez duchy nieczyste, dżumy, raka gardła i innych (podaje fronda.pl). Mówi się też o cudzie miłego zapachu wydobywającego się z relikwii świętej. Święta uciszała za życia swoją modlitwą burze i ulewy. Ciało św. Rity nie uległo po śmierci rozłożeniu.

Wstawiennictwo św. Rity dziś

Można powiedzieć, że św. Rita jest bardzo współczesną świętą, mimo że żyła w średniowieczu. Świadczą o tym dwa fakty. Po pierwsze – ma swój profil na fejsie 😉 A po drugie, dalej aktywnie sprawia cuda w życiu współczesnych ludzi. Modlą się do niej studenci o pomoc w egzaminach. Modą się dorośli o dobrą pracę. Nastolatkowie wypraszają zgodę rodziców, a zdradzone kobiety o siłę do wybaczenia i dalszego życia. Inni wypraszają dobre żony lub mężów. Obecnie zauważa się liczne prośby o dar dziecka. Wielu tych próśb św. Rita wysłuchuje, o czym sami obdarowani świadczą publicznie.

Czy te współczesne cuda są mniej hardkorowe od tych dawnych? Jakie czasy, takie cuda. To, z czym dziś może poradzić sobie nauka, pomaga uzdrawiać medycyna. A to, przy czym wszyscy załamujemy ręce – ogarnie dla nas św. Rita. Tylko czy mamy wystarczająco dużo wiary?

Posłuchaj, co mówi o niej abp Grzegorz Ryś.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.