Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash
17 września| Wiadomości

Papież: w budowaniu pokoju ważne są realizm i człowieczeństwo

Starajcie się, aby wołanie o pokój zawsze pozostało żywe, szczególnie w młodych pokoleniach, w obliczu świata zanurzonego w atmosferze wojny […]

Starajcie się, aby wołanie o pokój zawsze pozostało żywe, szczególnie w młodych pokoleniach, w obliczu świata zanurzonego w atmosferze wojny i wzajemnej przemocy – to słowa przedmowy napisanej przez Papieża Franciszka do książki pt. „Dla wiedzy o pokoju”, wydanej przez watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana. Franciszek tłumaczy, że jego celem było wskazanie zasadniczych rysów budowniczego pokoju, również w związku z decyzją utworzenia przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim specjalnego cyklu studiów na temat nauk o pokoju.

Decyzja Ojca Świętego wynika z przekonania, że Kościół jest powołany do zaangażowania się w rozwiązywanie problemów dotyczących pokoju, zgody, środowiska, obrony życia oraz praw człowieka i obywatela. Na tej drodze świat uniwersytecki odgrywa zasadniczą rolę, ponieważ symbolizuje miejsce integralnego humanizmu, który nieustannie trzeba odnawiać i ubogacać.

Według Papieża dobry budowniczy pokoju powinien wzrastać w takim spojrzeniu na świat i historię, aby nie ulegać „chłodnej kalkulacji”, której nie zawsze towarzyszą propozycje prowadzące do realnego rozwiązania problemów i możliwego do wprowadzenia w życie.

Chodzi o wyjście poza czysto socjologiczne podejście, które pretenduje do całościowego ujęcia w sposób niezależny i obiektywny. Kto chce być ekspertem w dziedzinie nauk o pokoju, powinien stać się uważnym na znaki czasu: dociekaniom naukowym i studiom powinno towarzyszyć serce zdolne do dzielenia radości i nadziei, smutków i niepokojów współczesnych ludzi, aby wiedzieć, jak prowadzić prawdziwe rozeznanie ewangeliczne – napisał Franciszek.

Źródło: Vatican News / Krzysztof Ołdakowski SJ

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.