6 cech księcia Wacława. Poradnik dla młodego świętego
Święty Wacław, książę wielkomorawski (czeski) żył i panował w kraju w X wieku. Był to czas niepokojów politycznych i religijnych, […]
Święty Wacław, książę wielkomorawski (czeski) żył i panował w kraju w X wieku. Był to czas niepokojów politycznych i religijnych, gdy pogaństwo ciągle walczyło na tych ziemiach z chrześcijaństwem. Wacław objął rządy w wieku zaledwie 7 lat! Już wtedy wyróżniały go cechy, których nie powstydziłby się dorosły człowiek, a które doprowadziły go do świętości. Św. Wacław to największy patron Czech.
Warto poznać głównego świętego naszych południowych sąsiadów. Oto sześć cech, które doprowadziły go na ołtarze, ale również sprawiły, że był wspaniałym władcą narodu. Może i ty w sobie masz część tych cech? Pielęgnuj je!
- Troska o Kościół
- Pobożność
- Pracowitość
- Troska o ubogich i chorych
- Ufny Bogu
- Męczennik
Troska o Kościół
Po niechlubnych rządach swojej matki, zaprowadzającej pogaństwo i niszczącej Kościół, a w konsekwencji odsuniętej od władzy po konflikcie zbrojnym m.in. z chrześcijańskimi Niemcami, młody Wacław zabrał się do roboty. Trzeba było zająć się odbudową zniszczonych kościołów i uzupełnieniem szeregów duchowieństwa. Jednym z efektów tego zaangażowania jest stojąca po dziś w Pradze katedra św. Wita.
Pobożność
Ikonografia ukazuje czasem świętego w kaplicy zamkowej w nocnej porze. Ogrom pracy w ciągu dnia uniemożliwiał mu modlitwę w kaplicy. Dla chcącego, nic trudnego. Św. Wacław nie zaniedbał swojej relacji z Bogiem, ale nadrabiał ją w nocy, kosztem snu. Ambitnie!
Pracowitość
Św. Wacław nie był księciuniem z bajki, ale chłopakiem wiedzącym, co to trud pracy. Osobiście uprawiał winną latorośl i pszenicę. Po co? Żeby dostarczyć dary eucharystyczne do swojej kaplicy. Gdybyśmy i my tak angażowali się w Mszę świętą, z pewnością bardziej byśmy sobie ją cenili!
Troska o ubogich i chorych
Pobożność i miłość do Boga przeradzała się w miłość do człowieka. Nie chodziło tylko o troskę o dobrostan kraju, ale o konkretne i praktyczne czyny względem ubogich i chorych. Szczególną miłością darzył ubogich. Historia podaje, że na swoich ramionach miał nosić znalezionych chorych i zajmować się nimi.
Ufny Bogu
Legenda głosi (brewiarz.pl), że w czasie jednej z potyczek z książętami czeskimi przy św. Wacławie miał zjawić się szereg aniołów, co tak przeraziło przeciwników, że wycofali się z walki. Ikonografia często przedstawia więc Wacława w otoczeniu aniołów.
Męczennik
Matka nigdy nie zapomniała synowi, że pozbawił ją władzy w kraju (choć to oczywiście pokrętna logika). Chęć zemsty doprowadziła ją do namówienia drugiego syna, Bolesława, do zastawienia na św. Wacława śmiertelnej pułapki. Gdy ten przybył do nowej świątyni na jej konsekrację, pojawili się nasłani przez brata siepacze i zamordowali księcia w samym kościele. Wacław natychmiast uznany został męczennikiem i jego postać owiał ogromny kult, który trwa do dziś.
A ty? Jakimi cechami chcesz się wyróżniać i pracować na Niebo?
Krzysztof Zieliński
Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.