Święty Krzyż: Ekstremalna Droga Krzyżowa dedykowana św. Janowi Pawłowi II
Ekstremalna Droga Krzyżowa składająca się z trzech kilkudziesięciokilometrowych tras odbyła się 17 października ze Starachowic na Święty Krzyż. Pielgrzymi modlili […]
Ekstremalna Droga Krzyżowa składająca się z trzech kilkudziesięciokilometrowych tras odbyła się 17 października ze Starachowic na Święty Krzyż. Pielgrzymi modlili się pod hasłem „Droga przebaczenia – od zranienia do uzdrowienia”, dedykując i poświęcając swój trud świętemu Janowi Pawłowi II.
Ekstremalna Droga Krzyżowa składała się z trzech tras, mających swoich patronów. Najdłuższej trasie o długości 43 km patronował sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Patronem 38 – kilometrowej drogi był bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Trasę o długości 31 km dedykowano św. Bratu Albertowi Chmielewskiemu.
Każdy z uczestników otrzymał mapę z wyznaczonymi stacjami Drogi Krzyżowej. Trasę pielgrzymki pokonywano indywidualnie lub w małych grupach. O godz. 6:00 w świętokrzyskim klasztorze odprawiona została Msza święta wieńcząca trud pątniczy.
Pielgrzymi reprezentowali starachowickie parafie: Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Najświętszego Serca Jezusowego, Św. Tadeusza Judy, Wszystkich Św. i Św. Trójcy i Św. Brata Alberta oraz w parafie z Pawłowa, Krynek i Wąchocka.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Źródło: KAI
Krzysztof Zieliński
Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.