10 kwietnia| Wiadomości

Nie tylko pisanki i śmigus-dyngus. Najdziwniejsze zwyczaje wielkanocne w różnych częściach świata

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzone na całym świecie. Różne kraje, a nawet poszczególne regiony, mają swoje własne tradycje i zwyczaje wielkanocne. Niektóre z nich są dość nietypowe i trudne do zrozumienia dla osób spoza danej kultury.

Australia – Easter Bilby

W Australii wielkanocne jaja nie są jedynym smakołykiem. Ponieważ na tym kontynencie króliki były introdukowane, Australijczycy obchodzą Wielkanoc z „Easter Bilby”, zajadając się czekoladowymi figurkami australijskiego gryzonia, który zastępuje tradycyjnego królika.

Filipiny – krzyżowanie

Na Filipinach żywy jest zwyczaj dobrowolnego ukrzyżowania w Wielki Piątek. Zwykle poddaje się mu kilkanaście osób. Na kilka godzin przed przybiciem do krzyży półnadzy ochotnicy ubrani w kaptury biczują się bambusowymi prętami i kijami wysadzanymi kawałkami szkła. Mimo dużego stopnia grozy atmosfera jest świąteczna – sprzedawane jest piwo, lody, a nawet pamiątkowe bicze. Prominentni goście mogą oglądać ukrzyżowanie ze specjalnych platform widokowych. Kościół katolicki, którego wyznawcami jest ok. 80 procent z prawie 90 mln Filipińczyków, krytykuje krwawą tradycję jako wypaczenie wiary.

Ameryka Południowa i Europa – Palenie Judasza

Quema de Judas czy też – bardziej swojsko – palenie Judasza to popularny zwyczaj w wielu krajach Ameryki Południowej i Europy. W ramach tej tradycji ludzie konstruują postacie Judasza z papieru bądź słomy, a następnie na ulicach miast i wiosek palą je, wieszają lub strzelają do nich. Ta symboliczna destrukcja ma oznaczać odrzucenie zła i świętowanie zmartwychwstania Jezusa.

Polska, Niemcy, Austria, Szwajcaria – Osterreiten

Osterreiten – a po polsku: rajtowanie – to wielkanocna tradycja obchodzona w zaledwie kilku regionach południowo-zachodniej Polski, a także w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Polega na organizowaniu procesji konnych, w której uczestniczą jeźdźcy na ozdobionych koniach. Procesje wyruszają lub prowadzą do kościoła, gdzie odprawiana jest Msza Święta. Jeźdźcy objeżdżają okoliczne wsie, śpiewając wielkanocne pieśni i prosząc o dobre plony.

Szwecja – Påskkärringar

Påskkärring to popularna wśród dzieci szwedzka tradycja związana z obchodami Wielkanocy, która wywodzi się ze średniowiecznych wierzeń. Polega na przebieraniu się za wiedźmy i odwiedzaniu okolicznych domów, choć wśród chłopców powszechne stało się przebieranie za coś innego niż czarownice, na przykład za piratów, czarodziejów czy smoki. Dzieci wręczają mieszkańcom drobne upominki, jak własnoręcznie wykonane kartki świąteczne czy gałązki wierzby, w zamian otrzymując słodycze.

Włochy – Scoppio del carro

Scoppio del carro to tradycja obchodzona w Wielką Sobotę we Florencji. Polega na wystrzeleniu fajerwerków z wozu (carro) stojącego przed katedrą, co oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Wóz jest najpierw ciągnięty ulicami Florencji, a po zakończeniu Mszy z wewnątrz katedry zostaje wystrzelona „rakieta”, która odpala fajerwerki na wozie i rozpoczyna się pirotechniczne show.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl