Jak dobrze odpoczywać? Poznaj te cenne wskazówki
U progu wakacji podpowiadamy, jak wykorzystać ten czas, żeby naprawdę dobrze wypocząć.
Jak odpoczywać? Głupie pytanie, przecież każdy to potrafi. Wychodzi nam to naturalnie, zwłaszcza kiedy jesteśmy mniej lub bardziej zmęczeni. Zazwyczaj w takich przypadkach kładziemy się, oglądamy coś w telefonie czy na telewizorze, jemy przekąski… W ekstremalnych przypadkach po prostu robimy drzemkę.
Oczywiście, jest to miłe i przyjemne, wydaje nam się, że się relaksujemy. Ale niestety rzadko rzeczywiście tak jest. Przeglądając np. social media otrzymujemy mnóstwo różnych bodźców, przez co nasz mózg nie jest w stanie odpocząć.
Co robić, żeby naprawdę dobrze wypocząć?
Przede wszystkim – weź się w garść! Tak jak o wszystkim, tak i o odpoczynku można mówić w nieskończoność i czytać setki artykułów takich jak ten, ale dopóki rzeczywiście nie zaczniemy działać, nie zobaczymy porządanych skutków.
Sposobów na dobre wykorzystanie czasu relaksu jest mnóstwo, na różne rodzaje zmęczenia. Ponieważ zmęczonym można być na różne sposoby, dlatego warto dobrać odpoczynek do swoich potrzeb.
Na zmęczenie fizyczne dobrze jest trochę się porozciągać lub przejść się na spokojny spacer bez wielkiego wysiłku. Można też zrobić sobie regenerującą drzemkę (optymalna drzemka to 20–45 min, 4 godziny po obudzeniu się do 6 godzin przed pójściem spać). Jeśli jednak fizyczne zmęczenie długo się utrzymuje dobrze jest pomyśleć nad swoim stylem życia – ruchem, dietą, piciem wody (to bardzo ważne!), ale głównie nad odpowiednią jakością snu, o której można dowiedzieć się więcej z osobnego artykułu.
Ze zmęczeniem fizycznym często łączy się tzw. zmęczenie sensoryczne, czyli nadmiar bodźców. W takim przypadku również polecam niezawodny spacer, koniecznie w cichym miejscu jak park lub las. Sprawdzi się też położenie się na łóżku, lub nawet na podłodze na parkingu minut i „robienie niczego”, patrzenie się w sufit, zamknięcie oczu albo ćwiczenia oddechowe. Warto też ubrać się w coś miękkiego, wygodnego i przyjemnego w dotyku, albo wziąć ciepłą kąpiel.
Nie wolno zapominać o odpoczynku psychicznym i emocjonalnym. Są to dwie różne, choć połączone ze sobą rzeczy. Do takiego odpoczynku zaliczają się aktywności, które po prostu sprawiają nam przyjemność (nasze hobby, pasje), aktywności, przy których nie musimy za dużo myśleć, albo próbowanie nowych rzeczy; uspokajające mogą być prace w ogrodzie, lub opiekowanie się roślinami nawet w domu.
Przy nauce lub pracy przydadzą się regularne przerwy (zachęcam do spróbowania metody Pomodoro), podczas których wstaniemy od książek/komputera i rozciągniemy się, napijemy wody, zjemy przekąskę lub wyjdziemy na chwilę na balkon pooddychać świeżym powietrzem. Do odpoczynku emocjonalnego możemy zaliczyć też spotkanie z przyjaciółmi, osobami przy których czujemy się komfortowo, lub szczerą rozmowę.
To nie dla mnie? O odpoczynku kreatywnym albo… duchowym
Innym rodzajem odpoczynku jest odpoczynek kreatywny, na który często mamy ochotę, ale nie mamy czasu lub nie potrafimy się za niego wziąć. Chodzi tu o wszelkie aktywności artystyczne, rysowanie, śpiewanie, pisanie… Warto choćby raz na jakiś czas poszukać w świecie i w sobie samym inspiracji i spróbować przekuć je w coś pięknego. Nie powinien nas powstrzymywać brak umiejętności albo doświadczenia – to ma być Twój odpoczynek, a nigdy nie jest za późno by zacząć.
Na koniec, last but not least, odpoczynek duchowy, który jest bardzo indywidualny. Być może potrzebujesz czasu na rozmowę z Bogiem, rozważanie Pisma Świętego, adorację albo śpiewanie pieśni uwielbieniowych?
Odpoczynek jest bardzo ważną częścią życia człowieka i choć często zmęczenie mylone jest z lenistwem, należy pamiętać, by pozwolić sobie na regenerację, która nie dość, że sprawi że nasza praca będzie bardziej efektywna, to jeszcze pomoże nam być bardziej zadowolonymi ze swojego życia.
Hanna Zielińska
Uczennica Liceum w Chmurze. Wolny czas spędza na rysowaniu, graniu na gitarze i pianinie oraz śpiewaniu albo spotykaniu się ze znajomymi.