2 października| Wiadomości

Armia Boga

„Gdy spojrzysz w górę, widzisz niebo. Między sobą a nim nie dostrzegasz jednak powietrza, choć nim oddychasz – jest przezroczyste. Z nami jest podobnie”. W tej właśnie chwili, gdy kończył mówić, moja wyobraźnia podsunęła mi jego wizerunek, zauważyłem na jego twarzy ranę. A to co? Zapytałem. Odpowiedział: „teraz mam tylko jedną, ta blizna którą widzisz na mojej twarzy, to rezultat bitwy jaką stoczyłem o ciebie z wężem” – pisze Marek Jóźwiak-Liro w swojej książce pt. „Rozmowy z Aniołem”.

W mediach można bardzo dużo usłyszeć o wojsku, armii, żołnierzach. Jest jeszcze jedna armia, często o niej zapominamy, a jest to być może najważniejsza armia świata. AAB – Anielska Armia Boga. 2 października obchodzimy liturgiczne wspomnienie części tej armii, mianowicie zastępu Aniołów Stróżów. Może warto przypomnieć sobie o swoim Aniele Stróżu i przygotować się do jego imienin.

Czasami nasze wyobrażenie o aniołach ogranicza się tylko do wizerunku łagodnych aniołków z rozczochraną czupryną i zawadiackim uśmiechem. Pismo Święte jednak mówi, że duchy niebiańskie są wojownikami. Aniołowie to istoty, które Hebrajczycy uważali za wojsko Boga. Są oni Bożymi wojownikami, którzy służą w Jego Armii. U Nehemiasza czytamy: „Ty Panie jesteś jedyny. Ty uczyniłeś niebiosa niebios i całe ich wojsko; ziemie i wszystko, co na niej; morza i wszystko, co w nich. Ty ożywiasz to wszystko, a wojsko niebios oddaje Ci pokłon” (Ne 9,6).

Aniołowie to wysłannicy Boży do zadań specjalnych. W Biblii wymienieni są kilkaset razy. Towarzyszą powołaniu Abrahama, Mojżesza i właściwie wszystkim najważniejszym wydarzeniom w historii zbawienia. Gabriel zapowiada narodziny Jana Chrzciciela i Pana Jezusa. Całe wojsko niebieskie daje o sobie znać w noc Bożego Narodzenia (Łk 2,9-14). Służą Chrystusowi na pustyni (Por. Mk 1,13; Mt 4,11.), umacniają Go w agonii i są pierwszymi świadkami zmartwychwstania (Mt 28,5 nn). Nie tylko objawiają wolę Boga, ale także tłumaczą Jego plany – ukazują apostołom sens wniebowstąpienia (Dz 1, 10n).

Co się stanie z aniołem stróżem po naszej śmierci?

Pismo Święte nie podaje dokładnej liczby aniołów, lecz Księga Daniela mówi o nich: „Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim” (Dn 7,10). Jak przystało na elitarną „zawodową armię”, ma ona pewne wymagania co do swoich żołnierzy.

Każdy anioł musi posiadać kilkanaście cech, które są bardzo istotne w pełnieniu służby Panu. Są to: miłość do Boga, modlitwa, kontemplacja, pokora, siła woli, szlachetność, odwaga, wzajemny szacunek, braterstwo wytrwałość i inne. Są to z pewnością najważniejsze cechy, których i my możemy uczyć się od tych doskonałych istot niebieskich. To one zapewniają opiekę ludziom (Mt 18,10), przedstawiają Bogu nasze modlitwy (Ap 5,8) i prowadzą dusze sprawiedliwych do raju (Łk 16,22). Anielska Armia Boga, wraz ze swoim przywódcą Michałem, nieustannie ochrania nas i cały Kościół, tocząc bój przeciwko szatanowi (Ap 12,1-9).

Każdy ma u swojego boku anioła opiekuna i stróża, który o nas walczy. Nasi Aniołowie Stróżowie każdego dnia toczą bitwę z Aniołem Ciemności. Nasze życie, od dzieciństwa aż do śmierci, jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów. Czy pamiętasz jeszcze o swoim Aniele Stróżu?

Robert Grabka OMI, misyjne.pl

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: