20 lat Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA
W grudniu przeżywamy 20-lecie Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA. Z tej okazji w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku zgromadzili się założyciele, współtwórcy, przyjaciele i sympatycy NINIWY.
Duszpasterstwo młodzieżowe Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej powstało 28 grudnia w 2004 roku. Dziś rozpoczęło się świętowanie tego niezwykłego dnia. W Kokotku zgromadzili się biskupi, oblaci, księżą diecezjalni, siostry zakonne oraz wielu świeckich dobrodziei, współpracowników i przyjaciół NINIWY. Podczas obchodów zostało wielokrotnie podkreślone to, że w NINIWIE się jest, a nie gości.
Do mikrofonu padło dużo słów wdzięczności i podziękowań za współudział w tworzeniu duszpasterstwa, które jest owocem starań wielu osób.
Świętowanie urozmaicili prelegenci. Wśród nich był ksiądz Biskup sosnowiecki Artur Ważny, który wprowadził w temat Biblijnej NINIWY i Jonasza odnosząc ten watek biblijny do duszpasterstwa młodzieżowego. Biskup mówił o kościele i misji, a także zachęcał, aby znaleźć osobę, której okażemy miłość, a finalnie będzie to impulsem do większego dobra w życiu.
– Zachęcam, żeby znaleźć krzaczek, nad którym się wzruszymy, którego będzie nam żal i przez ten krzaczek Bóg pośle nas do czegoś innego, większego – mówił biskup Ważny.
Co więcej, biskup sosnowiecki podzielił się wskazówkami na dalszą drogę duszpasterstwa.
Podróż do przeszłości
Ojciec Paweł Zając OMI zabrał zgromadzonych w 20-letnią podróż po historii duszpasterstwa. Ojciec przypomniał najważniejsze momenty i wspomnienia z minionych lat w sposób częściowo humorystyczny.
Całe wystąpienie pokazało ewolucję NINIWY od 2004 roku do dziś. Zaczynając od powstania NINIWY jako małej, 10-osobowej grupy w Katowicach, do ogólnozakonnego duszpasterstwa, które gromadzi setki młodych. Wspomnienia ogarnęły też najważniejsze momenty w życiu wspólnoty, takie jak pierwszy Festiwal Życia w Kodniu, który miał miejsce w 2005 roku z przeniesieniem go na Śląsk w 2018 roku. Wyprawy NINIWA Team zadebiutowała wprawa do Wilna w 2007 roku, a wyprawy piesze pielgrzymka do Santiago De Compostela w 2018 roku. Oczywiście momentem przełomowym był też zakup ośrodka w Kokotku w 2017 roku.
Galeria zdjęć:
Istota miłości
Biskup siedlecki Grzegorz Suchodolski mówił o oczekiwaniach i wyzwaniach stojących przed duszpasterstwami młodzieży.
– Jeśli czegoś potrzeba w środowisku młodzieżowym to jest to właśnie przygarnięcie młodego człowieka bez oceniania, jaki on jest – podkreślił biskup.
Duchowny wspomniał też, że podstawą pracy z młodzieżą jest odwrócenie kolejności 3 cnót teologalnych i postawienie miłości na pierwszym miejscu, bo jak mówił: „Nadzieja przychodzi po miłości. […] To jest najważniejsze. Miłość, nadzieja a wiara przyjdzie”.
– Zacznijmy od modlitwy o miłość. Młodzi przychodzą do tych, którzy najbardziej ich pokochają. […] Trzeba tworzyć takie miejscach, w których będziemy okazywać ludziom miłość i nadzieję – podkreślał biskup siedlecki.
Świadectwo jedności
Wyrazem jedności w ostatnim roku jest współpraca NINIWY z Lednicą. Nawiązując do tej kooperacji, o. Tomasz Nowak OP „Wodzu” dawał świadectwo o jedności. Ojciec mówił dużo o braterstwie i wspomniał 7 grzechów głównych w stosunku do jedności.
– To, co jest znakiem Pana Boga i jest prorocze na tym świecie, to jest jedność. […] Miłość to też jedność i nie ma miłości bez jedności i jedności bez miłości – tłumaczył o. Nowak.
W imieniu ojca prowincjała Marka Ochlaka OMI wikariusz prowincjalny o. Bartosz Madejski OMI wprowadzając do Eucharystii, mówił o trudnościach, początkach i łączeniu młodych.
Mszy Świętej zwieńczającej całość przewodniczył biskup gliwicki Sławomir Oder, a spotkanie prowadził Ksiądz Tomasz Trzaska.