Jakie imię dla chłopca? Najciekawsze, rzadkie i nietypowe imiona męskie.
14 października| Wiadomości

Nietypowe i rzadkie imiona męskie – pochodzenie, znaczenie, ciekawostki. TOP 10

Jakie imię dla chłopca wybrać, aby nie nazywał się pospolicie? Oto 10 najciekawszych, rzadkich i nietypowych imion męskich wraz z ich pochodzeniem, znaczeniem i znanymi imiennikami.

Przypadek Belzebuba to nie jedyna próba specyficznej walki z ciemnogrodem i sztampą. Oto fragment listu w sprawie innego imienia, jaki do Urzędu Stanu Cywilnego nadesłali pewni zatroskani rodzice:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o opinię, czy imię Lucyfer jest nieprzyzwoite. Chcielibyśmy nazwać syna Lucyfer, (…) jednak na przeszkodzie stoi nam opinia Rady Języka Polskiego z 1996 roku, która z jednej strony odradza imienia Lucyfera, a z drugiej stosownie przypomina, że ta opinia nie jest wiążąca. (…) Jestem przekonany, że ludziom wykształconym imię Lucyfer nie będzie wydawać się nieprzyzwoite. (…) Chcemy, żeby nasz syn był orędownikiem oświecenia i walki z zabobonami i fałszem.

Swoją drogą, ciekawe czy gdyby Elon Musk mieszkał w Polsce, miałby problem z nazwaniem swego synka tak, jak nazwał go w USA. Przypomnijmy, że jeden z jego synów nosi rzadko nadawane we Wszechświecie imię X Æ A-12.

Przyjrzyjmy się zatem 10 ciekawym, nietypowym i rzadkim – choć nie aż tak rzadkim – imionom męskim, jakie mogą być nadane w Polsce.

Zobacz również:

1. Alan

Pochodzenie imienia Alan wcale nie jest jednoznaczne. Jedni uważają, że pochodzi z bretońskiego, gdzie znaczy mała skała lub przystojny. Inni zaś twierdzą, że Alan ma korzenie celtyckie i znaczy osoba zgodna i harmonijna. Jeszcze inni mówią, że to od irańskiego plemienia Alanów. W Polsce zaczęło się pojawiać w latach 80. Alan jest żywiołowy i energiczny. Bywa arogancki, gardzi pochlebstwami, nie toleruje kłamstwa. Świetnie odnajduje się w roli lidera. Alan imieniny obchodzi 14 sierpnia, 8 września 14 października, 25 listopada. Znany Alan to Alan Parsons Project.

2. Fabian

Fabian jest imieniem męskim pochodzenia łacińskiego. Znaczy tyle, co należący do Fabiusza (mężczyzny z rodu Fabiuszów). Nazwa rodowa Fabiuszy wywodzi się zaś od słowa faba (bób) i pierwotnie oznaczała osobę zajmującą się uprawą bobu. Fabian potrafi budować głębokie relacje z otoczeniem. Dyplomata i utalentowany negocjator. Realista i romantyk w jednym. Stworzony dla rodziny. Dlatego zawodowo najlepiej odnajduje się właśnie w firmach rodzinnych, gdzie ważna jest jakość relacji. Imieniny Fabiana obchodzimy 20 stycznia. Znany Fabian? A może raczej… znana Fabia?

3. Natan

Natan to imię pochodzenia hebrajskiego. Oznacza podarunek. Ekscentryk o niebanalnej osobowości. Nie spieszy się do założenia rodziny, bardziej odpowiada mu stan kawalerski… lub duchowny. Na co dzień jest perfekcjonistą i pewnie stąd bierze się jego skłonność do krytykowania wszystkich dookoła, choć sam nie może pochwalić się wybitnymi umiejętnościami w żadnej dziedzinie. Imieniny Natan obchodzi 12 lipca. Wśród znanych Natanów nie szukajmy ks. Natanka, nawet jeśli charakterologicznie to by się zgadzało. 😉

4. Oskar

Oskar jest imieniem pochodzenia germańskiego. Oznacza tego, który otrzymał miecz. Ale wszyscy wiemy, że najsłynniejszym Oscarem nie jest człowiek, ale pozłacana statuetka przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Filmową. Oskar jest zrównoważony i nigdy nie podejmuje zbędnego ryzyka. Nie znaczy to jednak, że brakuje mu odwagi. Po prostu zdrowy rozsądek bierze u niego górę nad brawurą. Nie lubi zmian, bardziej odpowiada mu stateczne życie. Imieniny Oskara przypadają 3 lutego. W ramach znanych Oscarów można wymienić geniusza jazzowej pianistyki, Oscara Petersona.

5. Maks

Maks to imię pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od słowa maximus (największy) i Aemilius (Emiliusze), nazwy znanego rzymskiego rodu. Oznaczało więc największego z Emiliuszów. W Polsce nadawane jest od XVI wieku. Maks to skrócona wersja Maksymiliana. Określa osobę kulturalną, zadbaną, sumienną i odpowiedzialną. Maks jest ambitny i lubi wyznaczać sobie trudne cele. Typ zdobywcy, który doskonale sprawdza się w zawodach wymagających odwagi i szybkiej mobilizacji. Maks obchodzi imieniny 14 sierpnia.

6. Dobromir

Staropolskie imię Dobromir złożone jest z członów dobro (dobry) i mir (pokój, spokój). Mogło ono oznaczać: obyś był dobry jako obrońca pokoju. Dobromir jest mężczyzną obdarzonym wielkim sercem. Z natury łagodny, a przy tym nieco naiwny. Pewnie dlatego często pada ofiarą ludzi o nieuczciwych intencjach. To romantyk, który najlepiej czuje się na łonie natury. Imieniny Dobromira przypadają 4 stycznia i 30 marca. A bodaj najsłynniejszym polskim Dobromirem jest ten z kultowej kreskówki.

7. Cyryl

Cyryl to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się ze słowa kyrios, znaczącego pan, władca. W Polsce znane już od średniowiecza. Cyryl to mężczyzna wytrwały. Cechuje go twardy charakter i wrodzony upór. Dzięki pracowitości nigdy nie zawodzi oczekiwań. Świetny kandydat na sędziego, mediatora, adwokata, radcę prawnego. Wybiera zawody, w których liczy się prestiż. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Cyryla jest 18 marca. A jak Cyryl, to i Metody.

8. Izydor

Izydor to imię pochodzenia greckiego oznaczające dar Izydy. Wierzy w cuda, ale twardo stąpając po ziemi. Da się? Jak widać – tak. Głęboki wgląd w świat wewnętrzny, mistyk, otwarty na rzeczywistość wiary. Izydor zwykle jest wytrwały, dzięki czemu udaje mu się osiągać zamierzone cele. Wrażliwiec. To dlatego idealnie sprawdza się w roli poety czy muzyka. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Izydora jest 4 lutego.

9. Tymon

Tymon to imię męskie pochodzenia greckiego, a wywodzi się od słowa oznaczającego ten, który czci. Tymon posiada wielką umiejętność budowania głębokich relacji z otoczeniem. Urodzony dyplomata i negocjator. Szczególnie ceniona jest jego zdolność współdziałania z innymi. Oddany rodzinie i bliskim. Realista i romantyk w jednym. Tymon jest człowiekiem szczerym i wyjątkowo emocjonalnym. Zawsze mówi prawdę, nawet gdy ta jest gorzka i bolesna. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Tymona jest 19 kwietnia. Znany Tymon?

10. Wawrzyniec

Imię Wawrzyniec jest polską wersją imienia Laurencjusz, pochodzi od słowa laur, wawrzyn (łac. laurus). To od niego powstała żeńska forma – Laurencja bądź Laurentyna. Wawrzyniec kocha świat i ludzi. Charakteryzuje go ponadprzeciętna inteligencja i szeroka wiedza. Potrafi zachować się w każdym towarzystwie. Najlepiej odnajduje się w zawodach wymagających komunikacji i wymiany informacji typu dziennikarz, handlowiec czy logistyk. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Wawrzyńca jest 10 sierpnia. Noc spadających gwiazd z 12 na 13 sierpnia zwana jest nocą Wawrzyńca. A te spadające gwiazdy zwane bywają łzami świętego Wawrzyńca.

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.