Bł. Jerzy Popiełuszko ciągle jedzie razem z nami. Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Brutalne zabójstwo i tortury, jakim poddano bł. ks. Jerzego Popiełuszkę do dziś owiane są tajemnicą. Prawdziwych sprawców, zleceniodawców zamachu, nie […]
Brutalne zabójstwo i tortury, jakim poddano bł. ks. Jerzego Popiełuszkę do dziś owiane są tajemnicą. Prawdziwych sprawców, zleceniodawców zamachu, nie skazano. I choć poczucie niesprawiedliwości wciąż jest żywe, to warto pamiętać o maksymie błogosławionego… „Zło dobrem zwyciężaj”. I tego się trzymajmy.
Oczywiście w kategoriach dobra znajduje się jak najbardziej także sprawiedliwość i trzeba do niej dążyć. Trzeba pamiętać i należy szukać prawdy. Jeśli jednak nawet nigdy nie uda się nam do niej dojść, to nie to jest najważniejszym tematem związanym z ks. Popiełuszką. Kiedyś i tak wszystko zostanie odkryte, jak mówi Ewangelia św. Łukasza, 12, 3 ” wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach”. A tymczasem skupmy się na swoistym testamencie ks. Jerzego.
Paradoksalnie jest nim właśnie sama walka o sprawiedliwość, która była przesłaniem wielu treści błogosławionego kapłana w czasach PRL’u. Walczył on o coś, czego sam ostatecznie, nawet po śmierci, jeszcze nie doświadczył. Dawanie odporu złu w tej swoistej walce, ma się jednak odbywać nie przy pomocy siły, gwałtu czy przemocy, ale narzędziami dobra. Są nimi modlitwa, przebaczenie, cierpliwość, mówienie prawdy z miłością, braterskie upomnienie itp.
Pamięć o Duchownych Niezłomnych
Dziś wspominamy nie tylko samego księdza Jerzego, bestialsko zamordowanego, ale także wszystkich innych duchownych, którzy walczyli z opresją powojennej władzy komunistycznej. Dzisiejsze święto to hołd dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz wierze w Jezusa, ale równocześnie postawom patriotyzmu, nawet za cenę swojej krwi czy prześladowania. Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowione zostało w Polsce na 19. października, czyli w rocznicę porwania Popiełuszki.
Błogosławiony kapłan jest bliski i NINIWIE. Grupa NINIWA Team wiozła jego relikwie z Polski na Syberię do wsi Wierszyna w 2013 r. w ramach swojej prawie 3-miesięcznej wyprawy rowerowej.
Źródło: Redakcja NINIWA
Krzysztof Zieliński
Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.