19 października| Wiadomości

Bp Włodarczyk: bł. Jerzy Popiełuszko jest dziś przewodnikiem w skomplikowanym świecie półprawd, konfliktów, lęku i nienawiści

„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest dziś przewodnikiem w skomplikowanym świecie półprawd, konfliktów, lęku i nienawiści” – mówił we Włocławku bp Krzysztof Włodarczyk. Msza św. w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP była najważniejszym momentem obchodów w tym mieście i diecezji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana. – Od dnia beatyfikacji – 6 czerwca 2010 roku – ks. Jerzy stał się też skarbem dla całego Kościoła powszechnego, który uroczyście potwierdził, że może być dla nas przewodnikiem na drodze do świętości – mówił bp Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej zauważył, że podczas pielgrzymki w 1991 roku do Polski – we Włocławku – Jan Paweł II wspominał księdza Jerzego. Według papieża – jak dodał – jest on wzorem w budowaniu duchowej jedności Europy.

Nic się nie zmieniło

Co dziś powiedziałby i zrobiłby bł. ks. Jerzy Popiełuszko? Jak oceniłby świat, w którym żyjemy? – pytał bp Krzysztof Włodarczyk. – Dokładnie to samo, co wtedy. Tu się nic nie zmieniło. Modliłby się i podkreślał, że wiara oraz zaufanie Bogu są w życiu najważniejsze. To nam daje dostęp do bożej łaski i otwiera na wartości, które można w sobie budować. Miłość, wiara, odpowiedzialność, godność człowieka, tworzenie relacji z drugim i niepotępianie go. Bez tego nic nie da się osiągnąć – powiedział.

Bł. Jerzy Popiełuszko ciągle jedzie razem z nami. Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

My go potrzebujemy

Biskup zaapelował, by współczesny człowiek nie dał się podzielić i nie ulegał samooskarżeniu.

– Zobaczmy, że dziś takie myślenie wśród polityków, to są wręcz antypody. A przecież w czasach posługi ks. Popiełuszki oni wszyscy przy nim stali. To był fenomen. Na Mszach św. za ojczyznę gromadziły się tłumy. Może nadszedł właśnie czas, abyśmy te rzeczy w sobie poukładali. On budował dla nas schody do nieba, byśmy się wzajemnie nie zaszczuli. To nie on nas potrzebuje, ale my jego – dodał.

Nie eventy, a kazania

Według biskupa Włodarczyka nie chodzi tylko o organizowanie eventów, ale o czytanie jego kazań i homilii w oryginale.

– Dlaczego ludzie tak bardzo chcieli słuchać jego słów? Jak to możliwe, skoro ks. Jerzy nie był ani zręcznym mówcą, ani wybitnym teologiem. I właśnie na tym polega świętość. Nie na super mocy i na byciu super człowiekiem. Bo Pan Bóg wybiera odwrotnie. On dopiero czyni z człowieka bohatera mocnego mocą Ducha Świętego, mocą powołania kapłańskiego – stwierdził.

Ks. Jerzy Popiełuszko – wybór myśli

Zaufał Bogu do końca

Biskup przypomniał również, że błogosławiony nie był herosem ani bohaterem, ale schorowanym, wątłym człowiekiem, który jednak nie odmawiał pomocy, jeśli ktoś o nią prosił.

– Często wyczerpany, niewyspany, jechał odprawiać Mszę św., gdzie go poproszono, odwiedzał internowanych, niósł pomoc duchową i materialną ich rodzinom, chodził na procesy sądzonych, by dodawać im odwagi, dzielił się wszystkim, co dostawał, którzy byli w potrzebie, a przede wszystkim jednoczył ludzi dzielonych przez komunistyczny reżim. Skąd czerpał siły? Z Eucharystii i z modlitwy różańcowej. Zaufał Bogu do końca i pozwolił Mu się poprowadzić tam, gdzie ani on, ani nikt inny nie chciał pójść – podkreślił.

Recepta na dzisiejsze czasy

Według biskupa bydgoskiego w 40. rocznicę jego męczeństwa można znaleźć w życiu społecznym i politycznym dużo analogii do czasów, w których przyszło mu żyć. Tu wymienił: walkę z krzyżem i religią.

– Zdawało się, że po 1990 roku problemy, które bolały ks. Jerzego, już nie wrócą. A tu znowu wierzący wezwani są do zajmowania jasnego stanowiska w sprawach wiary, do obrony wartości chrześcijańskich. W jaki sposób to czynić pokazuje nam ks. Jerzy: pokojowo, z szacunkiem dla bliźniego, ale stanowczo, bezkompromisowo i zawsze stając po stronie prawdy. Jakimi metodami? To ks. Jerzy także pokazał: modlitwą za tych, którzy prześladują religię i jej wyznawców, gotowością do dialogu, otwartością serca, pokorą, łagodnością. Bł. księże Jerzy módl się za nami! Módl się za naszą ojczyznę i za Kościół Święty – zakończył homilię bp Krzysztof Włodarczyk.

Sutanna, w której zginął ks. Popiełuszko zostanie udostępniona publicznie

Mszy św. przewodniczył abp nominat szczecińsko-kamieński Wiesław Śmigiel. Przy ołtarzu modlili się również: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, biskup płocki Szymon Stułkowski oraz biskupi seniorzy: Wiesław Mering i Stanisław Gębicki. W katedrze modlili się kapłani, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele władz różnych szczebli oraz rodzina błogosławionego. Przybyły także liczne poczty sztandarowe.

 

Źródło: KAI