16 listopada| Wiadomości

Bądź człowiekiem. Bądź chrześcijaninem. Bądź zakonnikiem. Rekolekcje oblackie 2024

Każdego roku oblaci mają obowiązek uczestniczenia w rekolekcjach zakonnych – by odnowić się duchowo, zatrzymać się, a na koniec odnowić swoje śluby zakonne.

Ten obowiązek regulują Konstytucje i Reguły Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Konstytucja 35 przypomina:

Aby być coraz bardziej dysponowanym do służenia Bogu w Jego Ludzie, co miesiąc i co roku zarezerwują sobie należyty czas na modlitwę osobistą i wspólnotową, na refleksję i odnowę. Doroczne rekolekcje trwające zazwyczaj jeden tydzień mogą być z pożytkiem poprzedzone lub przedłużone braterskimi spotkaniami i wymianą doświadczeń apostolskich.

Jak wyglądają takie rekolekcje?

Rekolekcje zazwyczaj trwają 6 dni. Organizowane są w różnych oblackich klasztorach, np. w Kodniu czy w Obrze. Każdego dnia rekolektanci wsłuchują się w dwie konferencje, razem sprawują Eucharystię, w czasie której rekolekcjonista wygłasza kazanie. Codziennie jest również oblackie nabożeństwo oraz wspólna rekreacja.

A może Niepokalana? Czyli jak misjonarze oblaci narodzili się dla całego Kościoła

Rekolekcje kończą się uroczystą mszą świętą, wtedy też zakonnicy odnawiają swoje śluby zakonne: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i wytrwania w zgromadzeniu.

Rekolekcjonistę co roku wybiera ojciec prowincjał. W tradycji Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jest, że rekolekcje naprzemiennie głosi oblat oraz ksiądz czy zakonnik z innego zgromadzenia.

W tym roku rekolekcje głosi o. dr hab. Ignacy Kosmana OFMConv z Niepokalanowa.

Utrwalone treści

Wszystkie konferencje o. Ignacego zostały spisane i wydane przez wydawnictwo „Misyjne Drogi”. W publikacji pt. „Bądź człowiekiem. Bądź chrześcijaninem. Bądź zakonnikiem. Konferencje do zakonników” ojciec franciszkanin podzielił się swoimi refleksjami związanymi z oblackimi rekolekcjami.

Oblackie „know-how”: Dlaczego oblaci noszą stale krzyż oblacki?

Autor pisze we wstępie:

Nie wszyscy mieli okazję usłyszeć konferencje na własne uszy, wielu, mam nadzieję, zapozna się z rzeczonym zapisem, lecz nie wszyscy. To słowo wprowadzenia do lektury rekolekcyjnych konferencji ma na celu zachęcić tych ostatnich do sięgnięcia po wydaną pozycję, a także skłonić wszystkich innych, którzy słuchali i czytali – ku przypomnieniu – by raz jeszcze przemyśleć słowo skierowane w tym roku (2024) do oblatów.

Jakie jest przesłanie tej niewielkiej objętościowo broszury? Na to pytanie najpełniej odpowiada sam tytuł nauk rekolekcyjnych: „Bądź człowiekiem. Bądź chrześcijaninem. Bądź zakonnikiem”. Inspiracją do tak postawionego zakresu rozważań rekolekcyjnych było przede wszystkim żywe Słowo – Jezus Chrystus i Jego Ewangelia. Nadto, inspiracją były reguły i konstytucje oblackie. Te inspiracje były jeszcze na swój sposób spersonalizowane przez święte wzory życia zakonnego, chrześcijańskiego i po prostu ludzkiego wybranych postaci, szczególnie trzech osób – św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina, oraz dwóch oblatów – zakonodawcy św. Eugeniusza de Mazenoda i bł. br. Józefa Cebuli.

Ostatnia seria rekolekcji oblackich odbędzie się pod koniec listopada w Kokotku.

 

Źródło: oblaci.pl