SIGMA. Co młodzieżowe słowo roku 2024 ma wspólnego z Bożym Narodzeniem i muzyką? Sprawdzamy!

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowany od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN, to coroczny projekt mający na celu uchwycenie językowych trendów wśród młodzieży. Wybór słowa odzwierciedla nie tylko zmiany w języku, ale także kulturze, stylu życia i poczuciu humoru młodego pokolenia.

Cudowna jest wolność, jaka panuje w języku młodych. Żaden profesor ortografii nie ma tam nic do gadania, a sztywne językowe reguły topnieją przy nim jak śnieg na wiosnę.

Czy my jeszcze umiemy czekać? Adwentowe przemyślenia Szefca

Młodzieżowe Słowo Roku (MSR)

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany raz w roku przez PWN na spółkę z projektem Słowa Klucze w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych. Cel plebiscytu – wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Zwycięzcą niekoniecznie musi być słowo zgłoszone przez największą liczbę uczestników. Laureata ostatecznie wyłania jury, biorąc pod uwagę oryginalność i kreatywność. Doczytałem, że jury bierze też pod uwagę poprawność językową, ale ja się zastanawiam, o jakiej poprawności językowej mówimy w przypadku języka młodych?

Jakie słowa nie mają szans na MSR?

Regulamin nie daje szans słowom, które po analizie dokonanej przez jury, zostały uznane za wulgarne, obraźliwe, zawierające treści niezgodne z prawem, nawołujące do nietolerancji/przemocy, należące do mowy nienawiści bądź naruszające dobre obyczaje. No i takim, które w poprzednich edycjach już triumfowały. Ale to jest chyba jasne.

„Greccio reaktywacja” Magdadam. Podróż do Włoch zamknięta w nutach [POSŁUCHAJ]

MSR. Słowa wszystkie

  1. Rok 2016. SZTOS – coś mega fajnego, wręcz zajefajnego, niesamowitego, fantastycznego.
  2. Rok 2017. XD – początkowo znak graficzny używany w internecie by wyrazić histeryczny tudzież kpiący śmiech. W końcu wyrażenie przedostało się do żywego języka młodych, by w 2017 stać się MSR.
  3. Rok 2018. DZBAN – przygłup, nieogar. Ktoś, kto zrobił coś głupiego, nierozsądnego. Ale ze mnie dzban teraz szanse ma inny kolo. Tak, tą frazą Vito Bambino składa bardzo samokrytyczne wyznanie. A w jakiej piosence?
  4. Rok 2019. ALTERNATYWKA – oznacza dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, która nie utożsamia się z popularnymi trendami w modzie, muzyce i makijażu.
  5. Rok 2020. (???) W roku 2020 z jakichś powodów MSR nie zostało wybrane.
  6. Rok 2021. ŚPIULKOLOT – słowo tak dziwne, że nie ma jeszcze nawet swojego pokoju na Wikipedii. A oznacza po prostu miejsce do spania.
  7. Rok 2022. ESSA – coś łatwego, coś, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (mieć essę, luz), występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć.
  8. Rok 2023. REL – czyli zgoda. Pochodzi z angielskiego relatable. Jest to coś, z czym się utożsamiamy.
  9. Rok 2024. SIGMA – osoba odnosząca sukcesy, pewna siebie, wybitna, którą można podziwiać. Sigma to samotny wilk, przekonany o swojej nieprzeciętności, ale jest skromny i się z tym nie afiszuje.

Zapytacie, co MSR 2024 ma wspólnego z Bożym Narodzeniem? Czytajcie dalej!

Czy świat potrzebuje modlitwy? Coldplay odpowiada

Józef jest SIGMĄ

Józef jest totalnym sigmą! Stojący najbardziej w cieniu lokator betlejemskiej stajenki był prawdziwym sigmą. Facet wszech czasów, wzór męża, ojca, opiekuna i pracownika. Pewny siebie i zdeterminowany. W jakimś sensie samotny. Nie był rodzonym ojcem Jezusa, jego relacja z Żoną była piękna i kluczowa dla powodzenia dzieła zbawienia, ale jednak heroiczna. Na kartach Pisma Świętego nie mamy ani jednego jego słowa. Cichy, pokorny, potężny. Człowiek sukcesu, bo nie mając niczego, osiągnął wszystko – niebo i powodzenie swojej ponadczasowej misji. Sigma.

A co sigma ma wspólnego z muzyką? I wciąż z Bożym Narodzeniem? Czytajcie dalej!

RAP, czyli słowotok artystyczny – Krótka Historia Piosenki #11

SIGMA – przed rozwiązaniem

Pierwsza sylaba słowa, SI, to w istocie nazwa pewnego dźwięku. Dźwięk SI w podstawowej muzycznej skali, jaką jest skala C-dur (tak, to same białe klawisze na fortepianie) to siódmy dźwięk tej skali. Policzmy to:

DO – RE – MI – FA – SOL – LA – SI

Dźwięk SI jest składnikiem akordu dominantowego w skali C-dur. I to składnikiem najważniejszym, bo tercją. Akord dominantowy to ten, który dąży do rozwiązania na akord toniczny. Dominanta stwarza pewne napięcie, które domaga się rozwiązania na tonikę. Kto ma choć trochę styczności z muzyką i akordami ten wie, o czym piszę.

Prof. Bralczyk: język młodzieży jest oryginalny, bo taki musi być

No i teraz ja to czuję tak: to nasze SI, ten nasz Józef SIGMA, stojąc i czuwając przy Maryi, czuł to napięcie. To wyczekiwanie na rozwiązanie, które miało nadejść. No i nadeszło. Pojawiła się Wielka Tonika Nowonarodzonego i cały świat zaczął śpiewać kolędy i pastorałki.

Kończąc zatem, życzę Wam dobrych Świąt i samych SIGM wokół. I tego byście sami SIGMAMI się stawali.

Szewc

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.