POST NINIWITY

zrób miejsce dla Boga

o poście

Zrezygnuj z czegoś, zrób przestrzeń dla Boga.

Post Niniwity polega na dobrowolnym zobowiązaniu się do niepalenia papierosów, niepicia alkoholu, niezażywania narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych, a ponadto na niekupowaniu innym ludziom tego co uzależnia (papierosów, narkotyków, alkoholu itp.) przez jeden rok. Możesz również podjąć post w innej sferze, która jest dla Ciebie uzależniająca.

A oto więcej informacji o Poście Niniwity:

I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i oblekli się w wory od największego do najmniejszego. Doszła ta sprawa do króla Niniwy. Wstał więc z tronu, zdjął z siebie płaszcz, oblókł się w wór i siadł na popiele. Z rozkazu króla i jego dostojników zarządzono i ogłoszono w Niniwie co następuje: «Ludzie i zwierzęta, bydło i trzoda niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i wody nie piją. Niech obloką się w wory – – niech żarliwie wołają do Boga! Niech każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą [popełnia] swoimi rękami. Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?» Zobaczył Bóg czyny ich, że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej. Księga Jonasza 3, 5-10

Jako młodzi ludzie, mamy świadomość, że to co odciąga bardzo wielu od Boga to nałogi. Miliony ludzi popada w dzisiejszych czasach w różnego rodzaju uzależnienia. Niszczy to ich wolność i zdrowie. Zaburza relacje z innymi i z Bogiem. Nierzadko młodzież nadużywa swojej wolności. Rozumie ją jedynie jako możliwość kupowania lub zażywania tego na co ma się w danym momencie pragnienie. A sięgając po np. alkohol lub narkotyki niszczą swoja wolność, czasem nawet na zawsze. Człowiek może uzależnić się od wszystkiego: od alkoholu czy narkotyku, od telewizora czy komputera, od smartfona czy Internetu, od władzy czy pieniędzy i hazardu, od lenistwa czy pracy, od określonych osób czy warunków życia, od subiektywnych przekonań czy opinii innych ludzi, do mody czy poprawności politycznej, od leków czy jedzenia, od pornografii czy od popędu ciała. Tymczasem człowiek wolny nie tylko ma wolność wyboru, ale też w swojej wolności potrafi się zobowiązać do dobra (np. zawrzeć sakrament małżeństwa). Zwierzęta nie zobowiązują się do niczego, gdyż nie są wolne jak ludzie. „Istotą wolności człowieka jest zdolność podejmowania zobowiązań”.

przeczytaj zanim podejmiesz się postu

FAQ

Polega on na dobrowolnym zobowiązaniu się do niepalenia papierosów, niepicia alkoholu, niezażywania narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych, a ponadto na niekupowaniu innym ludziom tego co uzależnia (papierosów, narkotyków, alkoholu itp.).

  • zadośćuczynienie Bogu za grzechy pijaństwa i narkomanii
  • świadectwo trzeźwości w środowisku, w którym jestem
  • przemiana obyczajów
  • solidarność z osobami uzależnionymi, które aby poprawnie funkcjonować w społeczeństwie zachowują całkowitą abstynencję
  • szczególna modlitwa o wyzwolenie z nałogów dla osób uzależnionych

Źródłem inspiracji jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, który przed laty założył Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.

Trwa on jeden rok. Może być przedłużany na następny rok. Po trzech latach nieprzerwanego Postu Niniwity można przyjąć go na całe życie.

Złamanie przysięgi danej Bogu to bardzo poważna sprawa. W takim przypadku powinieneś od razu wyznać całą sprawę na spowiedzi.

Można. Post Niniwity jest szczególną modlitwą za uzależnionych. Ale należy nie zapominać że celem postu jest przede wszystkim nauka samego siebie właściwego korzystania z wolności.

Należy podpisać kartę zgłoszeniową. Można to uczynić podczas listopadowego Zjazdu Niniwy lub w domu w dowolnym czasie. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.niniwa.pl (u góry strony). Osoby, które podjęły się Postu Niniwity będą wpisane do internetowej księgi trzeźwości Niniwy.

To prawda że osoby, które nie ukończyły 18 lat życia i tak zobowiązane są do abstynencji z samego faktu niepełnoletności. Doświadczenie jednak pokazuje, że ludzie czasem na prawdę w młodym wieku sięgają po raz pierwszy po używki. Dlatego Post Niniwity podjąć może każdy. Także niepełnoletni. Zobowiązanie takiego młodego Niniwity będzie jednak taktowane jako post i modlitwa w intencji uzależnionych.

Marcin Szuścik, lat 22, jeden rok postu (zakończony)
Będąc na Zjeździe NINIWY po raz pierwszy usłyszałem o Poście Niniwity (Krucjacie Wyzwolenia Człowieka). Nie znałem nikogo uzależnionego od alkoholu, w którego intencji mógłbym podjąć się tego postu. Mówiąc szczerze, chciałem się sprawdzić. Z samym niepiciem wiedziałem, że dużych problemów nie będę miał. Większym wyzwaniem było dla mnie przyznać się w grupie rówieśników dlaczego nie piję, bo wiedziałem, że spotka się to z natychmiastowym i bezlitosnym hejtem. Na początku było ciężko, ale po pewnym czasie nabrałem pewności siebie, która przełożyła się też na inne dziedziny życia. Jestem bardzo zadowolony z podjęcia Postu Niniwity. Oprócz satysfakcji daje mi to również poczucie, nawet dowód na to, że potrafię dochować wierności złożonemu przyrzeczeniu. W czasie kiedy to piszę, zostało mi 15 dni do końca.

Jolanta Wręczycka, lat 24, jeden rok postu (zakończony)
Post (Krucjata Wyzwolenia Człowieka) miał być dla kogoś – kogoś kto z 2 mln. osób w Polsce ma problem z alkoholem. Jak się okazało najbardziej była dla mnie i sama z niej najwięcej wyciągnęłam. Na Zjeździe NINIWY w Katowicach. Poruszany był temat szeroko pojmowanej wolności, również wolności od uzależnień. Zanim zdecydowałam się podjąć Post Niniwity, w głowie miałam co najmniej kilka argumentów przeciw: urodziny, sylwester, wakacje… I jak to zwykle bywa najtrudniejsza była decyzja. Dzisiaj mija już rok i gdybyś mnie spytał czy żałuję, odpowiem, że nie. Post był dla mnie łaską i z pewnością mogę powiedzieć, że bardzo wartościowym doświadczeniem, które zmieniło przede wszystkim mnie i moje spojrzenie na sytuacje i problemy związane z alkoholem. Im więcej z siebie dasz, tym więcej dostaniesz. Warto.

zapisz się

Formularzrejestracyjny

POBIERZ W WERSJI .PDF



    257

    osób podjęło Post Niniwity