yotuube.com
10 lipca| Wiadomości

Wolontariat Don Bosco. Sześciu młodych wyjedzie na misje

Pomimo pandemii tegoroczna formacja kandydatów na misje prowadzona przez Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco została dokończona w formie wirtualnej. Sześć osób […]

Pomimo pandemii tegoroczna formacja kandydatów na misje prowadzona przez Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco została dokończona w formie wirtualnej. Sześć osób biorących w niej udział zadeklarowało chęć wyjazdu na misje.

Z powodu epidemii koronawirusa kształcenie przyszłych świeckich misjonarzy przeniosło się do internetu. Od marca do połowy maja trwała „e-formacja”. Ci, co nie mieli dość siedzenia w sieci, bo praca, szkoła, spotkania i chcieli dalej kontynuować formację misyjną, mogli włączyć się w spotkania on-line – opisuje na stronie www.misjesalezjanie.pl ks. Tomasz Łukaszuk SDB, koordynator Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco.

Grupa na Facebooku utworzona we wrześniu ubiegłego roku dla kandydatów na wolontariat przerodziła się w miejsce stałego kontaktu.

Pomysł był taki, aby poczuć przygotowanie do misji w codzienności. Dlatego też co wtorek i piątek pojawiały się na grupie materiały misyjne, najczęściej do obejrzenia. Ale było też coś do zrobienia osobiście, w zaciszu swojego domu – relacjonuje ks. Łukaszuk.

Wyraża on dużą wdzięczność zeszłorocznym wolontariuszom, którzy nagrywali swoje relacje i byli dla kandydatów dużym wsparciem. W ramach spotkań następowała także formacja duchowa w postaci konferencji i modlitw on-line.

“E-formacja” zakończyła się deklaracją gotowości wyjazdu na misje wśród osób, które pomyślnie przeszły lutowe spotkanie i testy psychologiczne. Nie wiadomo jeszcze gdzie wyjadą nowi wolontariusze.

Kierunki wyjazdów z marca są nieaktualne. Decyzję „Tak, jadę” podjęło sześć osób. Co będzie dalej? Następne spotkanie warsztatowe odbędzie się w lipcu tylko dla wyjeżdżających. Tym razem off-line – zapowiada ks. Łukaszuk.

Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco powstał w 2002 r. Jest częścią Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i zajmuje się przygotowywaniem wolontariuszy świeckich do wyjazdu na misje. Oprócz niego w ramach działalności ośrodka prowadzonych jest wiele projektów, w tym „Adopcja na Odległość” czy ostatnio „COVID19 – POMOC. Nie zostawmy ich samotnie”.

Źródło: KAI

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.