Photo by Obie Fernandez on Unsplash
30 września| Wiadomości

„Wielki foch” – ukazała się książka o kobiecej niedojrzałości i rozwiązaniu problemu

„Wielki foch” – to tytuł książki, poświęconej kobiecej niedojrzałości, ale też drogom wyjścia z impasu, rozwoju psychicznego i duchowego. Wpisująca […]

„Wielki foch” – to tytuł książki, poświęconej kobiecej niedojrzałości, ale też drogom wyjścia z impasu, rozwoju psychicznego i duchowego. Wpisująca się w popularny nurt samodoskonalenia i pracy nad sobą, treningu i poszukiwania recept na najlepsze rozwiązania, jest swoistą mapą drogową dla współczesnych kobiet, które odwołują się do Boga i Jego mocy.

Anna Maria Pudełko – zakonnica, apostolinka – członkini Instytutu Królowej Apostołów dla Powołań, psycholog powołań, prowadząca w całym kraju rekolekcje i warsztaty, kierownik duchowy kobiet oraz Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl, żona i matka czwórki dzieci, w tym adoptowanej córki, omawiają problemy współczesnych kobiet, podsumowując bogate doświadczenia osobiste i zawodowe. A za najistotniejszy z tych problemów uznały, wraz z prowadzącą ten pasjonujący dwugłos redaktor Iloną Kisiel, kobiecą niedojrzałość. Wskazują na źródło niedojrzałości – to zerwanie więzi z Bogiem, postawienie na samowystarczalność, skupienie się na własnych odczuciach. Taka była postawa Ewy w raju, a skutki tej samowoli odczuwalne są przez wszystkie pokolenia, choć odpowiedzialność praojca Adama za upadek ludzkiej pary nie jest mniejsza.

Autorki omawiają „wyposażenie” obu płci, czerpiąc z przekazu Pisma Świętego. Stworzony przez Boga z ziemi mężczyzna dąży do świata, zdobywa, przekształca, tworzy ogród, kobieta zaś, która powstała z żebra, jest piękna, harmonijna, relacyjna, gdyż została stworzona po to, aby mężczyzna nie był sam i nikt nie był sam.

To wyposażenie, w odniesieniu kobiet często uważane za obciążenie, jest atutem, który trzeba wykorzystać, w tym kobiece emocje i wielotorowość zadań, uczynić z nich siłę i motor działania.

Także tytułowy wielki foch, który wypływa z nieumiejętności wypowiedzenia swoich emocji, jest wołaniem o zainteresowanie lub niekontrolowanym wybuchem, bywa też próbą manipulacji, a w sumie można go ucywilizować – zapewniają rozmówczynie.

Zachęcają też swoje czytelniczki żeby lepiej poznały swoje wnętrze, jego bogactwo, bez lęku zaaprobowały swoją niedoskonałość i walczyły tylko z poważnymi wadami. Gdyż dojrzałość – jak dowodzi s. Anna Maria – to zaaprobowanie swojej niedojrzałości i ograniczeń.

Autorki kreślą też portret kobiet, wśród których więcej jest albo smutnych, bardzo pogubionych i niepewnych siebie, nawet jeśli mają ogromny potencjał w sobie, albo złośnic, ale nie dlatego, że są złe, tylko właśnie dlatego, że mają już tyle na sobie, że więcej nie potrafią unieść – podsumowuje swoje spotkania s. Pudełko. Zaś Aneta Liberacka radzi, jak dzielić się zadaniami w rodzinie tak, by dzielna siłaczka nie padła pod ciężarem obowiązków. W swej rozmowie omawiają rozmaite kobiece losy – żon, singielek, wdów, pracownic z pasją wykonujących swój zawód, odwołując się do własnych doświadczeń i bohaterek Pisma Świętego. Mówią też o kobiecej zawiści i wrogości (Kobieta kobiecie kobietą), ale też przyjaźni i solidarności.

Zwłaszcza rywalizacja zawodowa, która jest kresem empatii może uświadomić, jak bardzo potrzebna jest przemiana.

Dlatego jako kobiety bardzo potrzebujemy popatrzeć na siebie z dystansu, nazwać swoje emocje, budować nasze wnętrze. O tym właśnie jest ta książka – mówi Anteta Liberacka.

Nie jest to zadanie niewykonalne.

…naszą najważniejszą misją jako kobiet jest wydobywać każde ludzkie istnienie z rozpaczy i samotności – twierdzi s. Pudełko. I dodaje: Aby żyć naszą misją, potrzeba wielkiej zażyłości i intymności z Duchem Pocieszycielem. Tej zażyłości uczy nas Maryja, Oblubienica Ducha Świętego.

Ostatni rozdział książki skierowany jest do mężczyzn, gdyż to oni odczują ułomność lub doskonałość kobiet. Byłoby wskazane, gdyby dla nich powstała podobna publikacja, zawierająca mapę drogową, przeznaczoną wyłącznie dla nich.

Książka zawiera odpowiedzi na bardzo wiele pytań, nurtujących kobiety, jest dla nich swoistym kompendium wiedzy, przekazanym przez dwie mądre kobiety. A jeśli nie zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania, z pewnością zainspiruje do poszukiwań odpowiedzi.

s. Anna Maria Pudełko, Aneta Liberacka, Wielki foch. O (nie)dojrzałości kobiet. Rozmawia Ilona Kisiel. Święty Paweł 2020.

Źródło: KAI

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.