1 października| Wiadomości

Jak odmawiać różaniec? Części i tajemnice różańca krok po kroku

Niby wiemy, jak odmawiać różaniec, ale gdy słyszymy "poprowadzisz dziesiątkę?" albo "może zaczniesz?", to spinamy się i oblewa nas zimny pot. Przypominamy, jak odmawiać różaniec krok po kroku.

Różaniec to modlitwa Kościoła rzymskokatolickiego przez wstawiennictwo Matki Bożej. Do odmawiania różańca służy sznurek z 53 lub 153 paciorkami. Podczas odmawiania różańca rozważa się tajemnice, których jest dwadzieścia i dzielą się na części: radosne, światła, chwalebne i bolesne.

Z początkiem różańcowego października warto sobie to odświeżyć. Dowiedz się, jak wygląda formuła modlitwy różańcowej oraz poznaj podział na części i tajemnice. Chcesz wiedzieć skąd różaniec w ogóle się wziął? O tym przeczytasz na końcu artykułu.

  1. Jak odmawiać różaniec?
  2. Części i tajemnice różańca
  3. Krótka historia różańca
  4. Skąd wzięła się nazwa i używanie sznurka z paciorkami?

Jak odmawiać różaniec?

Do modlitwy różańcowej paradoksalnie nie potrzebujesz fizycznego różańca („sznurka z paciorkami”). Przyda ci się on jednak na pewno, żeby nie myśleć ciągle, w którym miejscu jesteś. Lepiej skupisz się na samej rozmowie z Bogiem. Zanim zaczniesz, pomyśl o intencji, w której chcesz się modlić. Warto to zrobić!

Przesuwaj palce kolejno po odpowiednich paciorkach i odmawiaj formuły.

  1. Krzyżyk W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. (wykonaj znak krzyża) + Wierzę w Boga: Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana Naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
  2. Pierwszy, osobny paciorek po krzyżyku – 1x Ojcze nasz: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszeni, ale nas zbaw ode Złego. Amen.
  3. Trzy paciorki między krzyżykiem a medalikiem maryjnym – 3x Zdrowaś Maryjo: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
  4. Ostatni, osobny paciorek przed medalikiem maryjnym – Chwała Ojcu: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. + O mój Jezu: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego. Zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.
  5. Przed pierwszym paciorkiem pierwszej dziesiątki – Wypowiedz tajemnicę różańca (warto rozważyć jej treść) + 1x Ojcze Nasz,
  6. Dziesięć paciorków pierwszej dziesiątki różańca – 10x Zdrowaś Maryjo,
  7. Ostatni, osobny paciorek pierwszej dziesiątki – 1x Chwała Ojcu + 1x O mój Jezu.
  8. W ten sposób (trzy powyższe kroki) odmawiasz pozostałe tajemnice – druga, trzecia, czwarta i piąta dziesiątka różańca.
  9. Kończysz na medaliku maryjnym – Pod Twoją obronę: Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.
    Na zakończenie: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. (wykonaj znak krzyża).

Części i tajemnice różańca

Wiesz już, jak odmawiać cały różaniec? To tylko po części prawda. Z poprzedniego rozdziału znasz mechanizm modlitwy, ale esencją różańca świętego jest rozważanie tajemnic. Jest ich w sumie 20 i są połączone po 5 w tzw. części. Inaczej mówiąc, mamy 4 części różańca, a w każdej z nich 5 tajemnic do rozważenia. Kościół podpowiada nam, w jaki dzień tygodnia, którą część różańca rozważać. To tylko podpowiedź, ale możesz modlić się którą chcesz albo nawet wszystkie jednego dnia.

Poniżej rozpisaliśmy części i tajemnice wraz z dniami tygodnia, w jakie Kościół wskazuje na ich rozważanie. Zapraszamy również do wysłuchania rozważań bpa Marka Solarczyka do wszystkich tajemnic.

Część 1. Tajemnice radosne rozważane w poniedziałek i sobotę:

  1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
  2. Nawiedzenie świętej Elżbiety
  3. Narodzenie Pana Jezusa
  4. Ofiarowanie Jezusa w Świątyni
  5. Odnalezienie Jezusa w Świątyni

Część 2. Tajemnice światła rozważane w czwartek:

  1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
  2. Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
  3. Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
  4. Przemienienie Pańskie na górze Tabor
  5. Ustanowienie Eucharystii

Część 3. Tajemnice bolesne rozważane we wtorek i piątek:

  1. Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
  2. Biczowanie Jezusa
  3. Cierniem ukoronowanie Jezusa
  4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię
  5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

Część 4. Tajemnice chwalebne rozważane w środę i niedzielę:

  1. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
  2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
  3. Zesłanie Ducha Świętego
  4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

Krótka historia różańca świętego

Geneza różańca świętego sięga tradycji monastycznej i medytacyjnych praktyk powtarzania krótkich modlitw skierowanych do Boga, połączonych z regularnym oddechem. Św. Paweł podpowiadał: „Nieustannie się módlcie” (1Tes 5,17). To nie frazes. Na przykład o. Pio potrafił modlić się wewnętrznie różańcem non stop, jednocześnie wykonując bieżące czynności.

Gdy ok. XIII i XIV w. kształtowała się modlitwa „Zdrowaś Mario”, miało to związek z epidemią dżumy i innymi trudnymi wydarzeniami. Wzywano wówczas wstawiennictwa Matki Bożej powtarzając wezwanie 150 razy. Z czasem podzielono tę liczbę na 3x 50 „Zdrowaś Maryjo” i tak powstały trzy pierwotne części, radosna, bolesna i chwalebna. Dopiero w 2002 r. papież Jan Paweł II zaproponował czwartą tajemnicę (choć – tak naprawdę – chronologicznie drugą) – światła. W miarę stała formuła różańca wyklarowała się w XV w. i zakładała powtarzanie wezwania „Zdrowaś Mario…” połączonego z rozważaniem tajemnic, czyli wątków z Ewangelii. Zatwierdził ją oficjalnie w XVI w. papież św. Pius V.

Skąd wzięła się nazwa i używanie sznurka z paciorkami?

Podobnych używają różne religie. Pierwsi byli wyznawcy religii dalekowschodniego buddyzmu, hinduizmu i praktycy medytacji z Indii. Tam używano słowa japamala, które znaczy „zbiór modlitw” lub „zbiór róż”. Pierwsi pomysł paciorków na sznurku podchwycili muzułmanie, a później chrześcijanie. Jedna z legend mówi, że pewnemu cystersowi Maryja objawiła, że zamiast kwiatów u stóp jej figury, można składać „wieniec róż” w formie modlitwy. Łapiecie? Róża-niec.

Sznur modlitewny był pomocą szczególnie dla tych, którzy nie umieli pisać i czytać, a przez to odmawiać trudniejszych modlitw czy czytać psalmów. W historii Kościoła Maryja wielokrotnie objawiała się ludziom i zachęcała do odmawiania różańca. Obiecywała przy tym wybłaganie łask dla ludzi u swojego Syna.


Przeczytaj również:

Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego?

Jak się spowiadać? Prosty poradnik dla każdego

Rachunek sumienia dla dziecka Bożego. Czyli dla Ciebie!

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.