youtube.com
15 października| Wiadomości

Hardkorowa zakonnica. Wiersz św. Teresy z Avila

Z cyklu: „zabawy dzieci, których nie należy naśladować”… Mając 7 lat (!), pod wpływem lektury żywotów świętych, postanowiła oddać życie […]

Z cyklu: „zabawy dzieci, których nie należy naśladować”… Mając 7 lat (!), pod wpływem lektury żywotów świętych, postanowiła oddać życie za wiarę z rąk Maurów w Afryce. Namówiła do tego planu nawet swojego młodszego (!) brata. Na szczęście plan został wykryty przez wujka i nie został wprowadzony w życie. Uważajmy na to, co czytają dzieci!

Zabawa – nie zabawa… Mała dziewczynka kontynuowała ofiarne praktyki i obrała sobie kącik w ogródku na wzór dawnych pokutników i pustelników. I pomyśleć, że współczesne dzieci bawią się w „bazę” i chowanego. Jakie dzieciństwo, taka dorosłość. Historia św. Teresy z Avila to przykład hardkorowego poświęcenia się Bogu.

Św. Teresa zwaną także Teresą od Jezusa znana jest przede wszystkim z reformy karmelu, którą podjęła i zrealizowała. Myśl ta pojawiła się jej w głowie, gdy w wieku 20 lat wstąpiła do zakonu karmelitańskiego, ale zastała w nim rozluźnienie, niezbyt związane z ewangelicznymi zasadami. Siostry zachowywały się jak możne panie, przyjmowały gości, a regule dużo brakowało do miana surowej.

Po uzdrowieniu z trzykrotnego nawrotu poważnej choroby otrzymała łaskę rozumienia i przyjmowania na siebie cierpienia innych osób. Uświadomiła sobie marność świata i zaczęło się jej mistyczne życie, zjednoczone z Chrystusem.

Stracone 20 lat?

W 1557 r. podczas adoracji ubiczowanego Jezusa uświadomiła sobie, że poprzednie 20 lat jej życia klasztornego, nie było w pełni „zakonne”. Dodatkowo przeżywała w tym czasie mistyczne wizje, jak wizja piekła. To wstrząsnęło nią i zainspirowało do większej troski o dusze, zwłaszcza swoich współ-sióstr karmelitanek, za które poczuła się odpowiedzialna.

Wdrożenie reformy było długie i żmudne, pełne oporów karmelitanek, kleru, inkwizycji, nieprzyjemności i upokorzeń. Tak bronił się zastygły, wygodny Kościół. Dodatkowo Pan Bóg dopuścił do Teresy wiele cierpień fizycznych i cielesnych, a także duchowych jak skrupuły, oschłość i osamotnienie. Karmelitanka jednak nie odpuściła i osiągnęła swój cel. Na tej drodze towarzyszył jej męski „alter ego”, czyli św. Jan od Krzyża, który z podobną gorliwością reformował męski karmel. W 1580 r. papież Grzegorz XIII zatwierdził dwa zreformowane prowincje karmelitanek i karmelitów bosych.

Poezja św. Teresy z Avila

Św. Teresa nosi tytuł doktora Kościoła. Zostawiła po sobie wielką spuściznę spisanych myśli. Wiele z nich, w formie wierszy. Oto jeden z nich:

„Cierpliwość zwycięża”

Nie trwóż się, nie drżyj
wśród życia dróg.
Tu wszystko mija,
trwa tylko Bóg.

Cierpliwość przetrwa
dni ziemskich znój,
kto Boga posiadł
ma szczęścia zdrój:

Bóg sam wystarcza.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.