Jak przywitać się z osobą bez ręki? Zachowania wobec osób niepełnosprawnych
Może znaleźliście się kiedyś w niezręcznej sytuacji, kiedy na przywitanie podaliście rękę osobie, którą miała amputowaną dłoń? Albo zrobiliście w […]
Może znaleźliście się kiedyś w niezręcznej sytuacji, kiedy na przywitanie podaliście rękę osobie, którą miała amputowaną dłoń? Albo zrobiliście w myślach facepalma chwilę po tym jak powiedzieliście „do widzenia” niewidomej osobie? Kontakt z osobami niepełnosprawnymi może nas czasem wprawić w zakłopotanie. Zwłaszcza, gdy nie mamy z nimi do kontaktu na co dzień. Jak sobie z tym poradzić?
Z pomocą przychodzi zabawny i praktyczny poradnik w formie komiksu. Stworzony został już 8 lat temu przy okazji Euro 2012, ale dziś mamy pretekst, żeby go przypomnieć. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami!
Każdy z nas ma jakieś niedociągnięcia, czy to w wyglądzie, czy zdrowiu lub działaniu. U niektórych z nas widać je bardziej, a u innych mniej. Wszyscy jednak jesteśmy ludźmi i mamy tę samą wartość i godność. Mimo to, czasem wpadamy w konsternację np. w kontakcie z osobą na wózku inwalidzkim. Czy iść obok, czy pomóc pchać wózek? Dowiesz się z poradnika, podzielonego na dwa linki poniżej:
Przeglądaj komiksowy poradnik savoir-vivre, cz. 1 >>
Przeglądaj komiksowy poradnik savoir-vivre, cz. 2 >>
Publikację stworzyło Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jego ówczesny prezes, św. Piotr Pawłowski tak pisał we wstępie:
Oddaję w Wasze ręce publikację, która niesie przesłanie zintegrowania dwóch światów. Do jej stworzenia zaprosiłem kilku przyjaciół z różnymi niepełnosprawnościami, którzy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju komunikacyjnymi wpadkami czy faux pas. Świat ludzi sprawnych często nie rozumie, ale też nie wie, na jakie pułapki może trafić w świecie ludzi niepełnosprawnych. Podpowiadamy zatem, jak możecie prosto i łatwo nawiązać aktywny kontakt, a nawet zrobić więcej. Współistnieć lub współdziałać w różnego rodzaju życiowych sytuacjach.
Autorzy publikacji dają też najlepszą, uniwersalną, złotą radę: jeśli kiedykolwiek mamy wątpliwości, co zrobić, by zachować się odpowiednio – wystarczy zapytać! 🙂
Źródło: pl.aleteia.org / Redakcja NINIWA
Krzysztof Zieliński
Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.