Co to jest „kultura troskliwości”? Plan Franciszka na Światowy Dzień Pokoju
Musimy zacząć troszczyć się o siebie nawzajem. Bardziej niż do tej pory. Naszą troskę powinniśmy rozszerzyć z tylko naszych najbliższych na całe społeczeństwo. Myślenie o innych to wyzwanie, ale i konieczność. Papież Franciszek wskazał "Kulturę troskliwości" jako sposób na braterskie przezwyciężanie obojętności i odrzucenia oraz budowanie pokoju.
1 stycznia 2021 roku będzie obchodzony 54. Światowy Dzień Pokoju. Papież Franciszek w czwartek wygłosił orędzie dzieląc się przemyśleniami na zaplanowane wydarzenie.
Franciszek złożył życzenia politykom, zwierzchnikom religijnym, wiernym i ludziom dobrej woli, aby
w tym roku ludzkość postępowała na drodze braterstwa, sprawiedliwości i pokoju między osobami, wspólnotami, narodami i państwami.
Papież zaznaczył, że rok 2020 był naznaczony pandemią Covid-19, pogłębiając także kryzys klimatyczny, żywnościowy, gospodarczy i migracyjny, oraz sprawiając ogromne cierpienia i trudności. Przypomniał, o osobach które padły ich ofiarami a także o tych, które aktywnie włączyły się w przezwyciężenie tych zjawisk, zwłaszcza lekarzach i pracownikach służby zdrowia. Ojciec Święty zaapelował do decydentów, aby zapewniono dostęp do szczepionek przeciwko koronawirusowi najuboższym i najbardziej wrażliwym. Zauważył, że
obok licznych świadectw miłości i solidarności, nabierają niestety nowego rozmachu różne formy nacjonalizmu, rasizmu, ksenofobii, a nawet wojny i konflikty, siejące śmierć i zniszczenie.
I stąd hasło 54. Światowego Dnia Pokoju: „Kultura troskliwości jako droga do pokoju”
Franciszek przypomniał, że źródłem powołania do troskliwości jest Bóg Stwórca i Jego plan dla ludzi. On także jest wzorem troskliwości. Podobną troskliwością wykazywał się też Jezusa i Jego uczniowie.
Nauka społeczna Kościoła też promują tę postawę. Człowiek nie może być nigdy narzędziem, ale jest celem samym w sobie! Te zasady nazwał „kompasem” służącym wspólnemu kursowi i wyeliminowaniu wielu nierówności społecznych.
Wspólnie pracujmy nad tym, by podążać naprzód w kierunku nowego horyzontu miłości i pokoju, braterstwa i solidarności, wzajemnego wsparcia i akceptacji. Nie ulegajmy pokusie braku zainteresowania innymi, zwłaszcza najsłabszymi, nie przyzwyczajajmy się do odwracania wzroku, ale codziennie, konkretnie angażujmy się w tworzenie jednej wspólnoty, składającej się z braci, którzy się akceptują, troszcząc się o siebie nawzajem – zaapelował Ojciec Święty w swoim orędziu na 54. Światowy Dzień Pokoju.
Źródło: KAI / Redakcja NINIWY
Krzysztof Zieliński
Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.