7 stycznia| Wiadomości

Katowice: gra miejska zamiast Orszaku Trzech Króli

Skoro Orszak Trzech Króli w 2021 r. z powodu pandemii nie mógł się odbyć, w Katowicach 6 stycznia rozegrała się fabularna gra miejska "Posłańcy Trzech Króli". Wzięło w niej udział sporo ludzi - 450 osób, zgrupowanych w 129 zespołach. Te zespoły zazwyczaj były poszczególnymi rodzinami.

Uczestnicy gry miejskiej „Posłańcy Trzech Króli” chodzili po śródmieściu Katowic, żeby wyznaczyć trasę do żłóbka dla docierających do miasta Trzech Króli. Korzystali ze specjalnej aplikacji na telefon.

W trakcie gry rozwiązali szereg zagadek. Odczytywali „szyfr” na figurce św. Jana u wejścia na katowicki rynek i odnajdywali budynek, który niespełna sto lat temu, w czasach biskupa Hlonda, był katedrą. Wyznaczali kierunek marszu, korzystając z anielskich skrzydeł, ustawionych na Placu Miarki. Także przy katowickiej katedrze Chrystusa Króla widać było sporo rodziców z dziećmi, którzy z zadartymi głowami wspólnie odczytywali wypisaną tam wysoko inskrypcję.

W czasie rozwiązywania zadań uczestnicy zostali też zachęceni do wzięcia udziału w charytatywnej akcji Caritas „Rodzina rodzinie”, dotyczącej pomocy Syryjczykom z Aleppo. Grę miejską przygotowało Stowarzyszenie Węgielek.

W poprzednich latach organizowany 6 stycznia Orszak Trzech Króli gromadził nawet 6 tys. wiernych, którzy idąc ulicami miasta śpiewali kolędy i uczestniczyli w przygotowanych przedstawieniach jasełkowych. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, taka forma świętowania nie była możliwa, dlatego organizatorzy orszaku zaprosili do nieco innej, bardziej kameralnej, ale ciekawej formy spędzenia tego święta.

Pomysł pożyczyły też inne miasta regionu. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zaprosiło na „Spacer Orszakowy” oraz odwiedzenie szopki bożonarodzeniowej na placu ks. Leopolda Raabe przy kościele ewangelickim w Świętochłowicach. Spacer był także połączony z grą terenową „Orszak Trzech Króli”.

Źródło: KAI

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.