29 stycznia| Wiadomości

Jaki święty nie lubi dolarów? Dzień zagadek. Odpowiedź na końcu newsa…

29 stycznia to Międzynarodowy Dzień Puzzli. Polacy kojarzą puzzle z tradycyjnymi, kartonowymi układankami z większej lub mniejszej ilości części. Tymczasem prawidłowe tłumaczenie może brzmieć "zagwózdka". Dlaczego? I dlaczego zagadki są spoko?

„Puzzle” to angielskie słowo oznaczające zagadkę, ale pierwotnie pochodzi od czasownika „to puzzle somebody” czyli wprawić kogoś w dezorientację lub sprawić, że czegoś nie rozumie. „I’m puzzled” czyli „jestem zafrasowany, zastanawia mnie to”. Zatem w oryginalnym znaczeniu chodzi o potoczną „zagwózdkę”, czyli praktycznie o każdą zabawkę, grę lub problem myślowy, który angażuje nasze szare komórki do rozwiązania. W Polsce słowo „puzzle” oznacza jednak najczęściej układankę z ładnym obrazkiem, pejzażem czy postacią.

W historii powstało bardzo wiele znanych łamigłówek. Oprócz popularnych puzzli-układanek, najpopularniejsza jest chyba krzyżówka. Możemy też wymienić sudoku, memory, kostkę Rubika i wiele innych. Coraz popularniejsze są escape roomy czyli zamknięte pokoje, w których rozwiązujemy zagadki, żeby się z niego wydostać. Wszystkie te gry wpływają korzystnie na nasze umysły. Poszerzają wiedzę, rozwijają logiczne myślenie i ułatwiają wychwytywanie związków przyczynowo-skutkowych, pamięć i nasze reakcje. To jak siłownia dla naszych głów. Zachęcamy do podejmowania takich ćwiczeń regularnie!

Przygotowaliśmy dla was jedną, szczególną zagadkę, być może przez wiele osób znaną, ale jednocześnie niosącą ważne przesłanie.

Narysuj na kartce kropki w takim układzie, jak poniżej. Następnie jednym pociągnięciem ołówka (bez odrywania od kartki), wyłącznie liniami prostymi, w czterech (tylko!) ruchach, przejedź przez wszystkie kropki. Odpowiedź i wyjaśnienie znajdziesz scrollując stronę w dół…

Tymczasem, zanim dojdziemy do rozwiąznaia, jeszcze jedna zagadka na spostrzegawczość. Co nietypowego widzisz na zdjęciu muru?

joeonster.org

Żeby odczytać rozwiązanie, zaznacz myszką

TEKST OD TEGO MIEJSCA… (rozwiązanie – na zdjęciu, w mur wetknięte jest cygaro!)

DO TEGO MIEJSCA.

Gdy to już wiesz, rozwiązanie jest banalnie proste. Teraz już nie sposób spojrzeć na to zdjęcie i nie widzieć – oczywistego! 🙂

Podobnie jest z rozwiązaniem zagadki z kropkami powyżej.

Rozwiązanie zagadki jest możliwe tylko wtedy, gdy wyjedziesz liniami poza układ kropek. To klasyczny przykład tzw. myślenia „out of the box” czyli poza utartymi schematami. Rasowi „rozwiązywacze” zagadek często próbują „hakować” standardowe zagadki i ich typowe (właściwe) rozwiązania właśnie poprzez takie wychodzenie poza schemat.

A pamiętacie scenę z flagą z Kapitana Ameryki, kiedy podczas szkolenia na żołnierza załatwił „na cacy” kolegów – osiłków?

Zachęcamy was do szerokiego myślenia. Dzięki niemu nie tylko spędzicie ciekawie czas na rozwiązywaniu zagadek, ale też nie dacie sobie wcisnąć kitu w prawdziwym życiu, gdy ktoś będzie chciał was zmanipulować lub oszukać. Wyostrzajcie swoje zmysły i myślenie.

Na koniec obiecana odpowiedź na zagadkę Jaki święty nie lubi dolarów? – Święty Inocenty! 😉

Jeśli macie ochotę na porozwiązywanie zagadek, zajrzyjcie na adonai.pl do zakładki z zagadkami.

Źródło: Redakcja NINIWA / adonai.pl

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.