Dlaczego boimy się zmian?
W pełni zgadzam się z Heraklitem, który onegdaj rzekł był: tylko jedna rzecz się nie zmienia - to, że wszystko się zmienia. Ktoś ma inne zdanie?
Czas i jego nijak nie dający się powstrzymać upływ jest głównym odpowiedzialnym za tą absolutnie fundamentalną regułę rzeczywistości. Z każdą chwilą każdy atom wszech – świata jest o tą chwilę starszy. Czyli inny.
O tym co się musi zmienić, a czego zmienić się nie da, dlaczego boimy się zmian i jak to wszystko ogarnąć już za moment.
Bawialnia
Gdzieś tam wyczytałem, że myślenie o zmianie czegoś w naszym życiu zacząć trzeba od uświadomienia sobie tego:
nie jestem niewolnikiem rzeczywistości
Jakiś mądry Pan psycholog to zapodał. Szanuję oczywiście wiedzę i doświadczenie Panów psychologów i Pań psycholożek, ale miewać inne zdanie się ośmielam. Wyczuwam w takich manifestach (jednak) delikatne ślady buńczucznego przekonania, że przy odrobinie odwagi i pewności siebie można tej rzeczywistości zastać panem. Fakty są takie, że to nie my tą rzeczywistość stworzyliśmy i nie my mamy kontrolę na jej mechanizmami (od praw fizyki po nieprzewidywalność losu). Jesteśmy jak dzieci, które ktoś wpuścił do urządzonej przez siebie bawialni. Dzieci z łatwością ulegają iluzji, że bawialnia jest pod ich kontrolą, ale to jednak iluzja…
Więc jak?
Więc tak:
dobrą przygodę ze zmianami zacznijmy od odkrycia i zaakceptowania jej nieprzewidywalności
O ile mamy sporą wolność w wykonywaniu różnych życiowych ruchów, o tyle ich konsekwencje już wymykają się kontroli jaką życzylibyśmy sobie nad nimi mieć. Zatem nie tylko fraza NIE BÓJ SIĘ ZMIAN jest warta przemyślenia. Pójdźmy dalej – NIE BÓJ SIĘ ZMIAN I TEGO, ŻE NIE WIESZ CZYM ZAOWOCUJĄ. Podstawową bowiem wartością zmiany nie są wcale oczekiwane z niej korzyści, ale zmiana sama w sobie. Nawet taka, która przynosi straty. Dlaczego? Bo KAŻDA zmiana czegoś nowego nas uczy. A ta, która okazuje się niefortunną uczy nas NAJWIĘCEJ.
Schematy natury
Są wszędzie. Razem z prawem permanentnej zmiany odpowiadają za taki, a nie inny kształt naszej rzeczywistości. Cykl pór roku na przykład. Wiosna – lato – jesień – zima – człowiek czasu nie zatrzyma. Nieustająca, zapętlona zmienność. Od zasiewu, wzrostu i owocowania po przekwitanie, obumieranie i zimową hibernację. Ale te zmiany odbywają się według stałego schematu, którego nijak nie da się ominąć. Choć (jak znam człowieka), to być może w przyszłości będziemy próbowali pozamieniać kolejność czterech pór roku. Albo dodać piątą. Już do niejednego schematu natury się dobraliśmy. Na przykład do tego, że są tylko dwie płcie. A kto to powiedział?
Myśl z ostatniej chwili: schemat pór roku nie jest niezmienialny! Śmierć Słońca to kwestia czasu. A jak umrze słońce to i schemat pór roku się zdezaktualizuje. Raczej tego nie dożyjemy, ale przewidzieć możemy już teraz. Wniosek? Schematy też się zmieniają.
Schematy życiowe
Wstajemy, pijemy kawę, wciągamy śniadanie, myjemy zęby. Jedziemy na uczelnię, wracamy do domu. Spotykamy się ze znajomymi, kupujemy chipsy i oglądamy mecz. Kąpiemy się, znów myjemy zęby i lądujemy w tym samym łóżku, z którego rano wstaliśmy. Jeden z wielu schematów, w oparciu o który toczy się nasze życie. To źle? To bardzo dobrze! Życie bez schematów to chaos. Plan dnia, tygodnia, miesiąca, roku, życia są ok! Schemat funkcjonowania sam w sobie jest neutralny i nieunikniony. To narzędzie pomagające nam egzystować. Gdy mówimy o złych schematach, myślimy o tkwieniu w czymś, co nie jest dla nas dobre.
Dobre zmiany
Jeżeli każdy dzień zaczynasz od porannej gimnastyki, to jest to dobry schemat i warto go powtarzać aż do śmierci. Jeżeli każdy dzień kończysz pieczoną kiełbasą i browarem to jest to schemat zły i warto go jak najszybciej porzucić, bo szkoda życia. Zatem przyjrzyjmy się naszym życiowym schematom, podzielmy na te dobre i złe i spróbujmy coś z tym zrobić. Jak zmieniać życie to tylko na lepsze. Od czego zacząć i co zrobić, żeby to zrobić?
Lista oczywista
- nie da się zmienić wszystkiego
- nie próbuj od razu wskakiwać na ostatni szczebel drabiny – duże zmiany wprowadzaj małymi krokami
- nie zmieniaj tego, co jest dobre tylko dlatego, że jest wymagające
- bądź gotowy na porażkę – nic bardziej nie sprzyja zwycięzcom
- miej do siebie dystans – spina jeszcze nikomu w niczym nie pomogła
- bądź odważny – bez tego niektóre zmiany są niewykonalne
- bądź cierpliwy i konsekwentny – najbardziej trwałe zmiany potrzebują czasu
- rozwijaj się – do tego zostałeś stworzony
Ciało
Przyjrzyj się temu jak się odżywiasz. Śmieciowe jedzenie to cywilizacyjna plaga. Być może powinieneś kupować jedzenie w małym, customowym sklepiku, a nie w hipermarkecie. Być może powinieneś na nie wydawać więcej kasy w zamian za jego jakość. Być może powinieneś nauczyć się piec chleb i robić soki owocowo-warzywne. Być może jesz za dużo i o niewłaściwych porach. Być może warto sobie przypomnieć, że oprócz siedzenia do nocy przed komputerem jest jeszcze coś takiego jak ruch i sen, i że twoje ciało potrzebuje tego jak powietrza.
Psycha
Zobacz czym karmisz swoją psychikę. Być może obżerasz się niepokojącymi albo durnymi treściami z internetowych portali. Być może ilość lajków pod twoim postem zaczyna mieć dla ciebie zbyt wielkie znaczenie. Być może towarzystwo w którym się obracasz jest dla ciebie toksyczne i tego nie dostrzegasz. Albo nie chcesz tego dostrzec.
Duch
A jak u ciebie z życiem duchowym? Być może przestałeś się modlić, bo ciało ze zmysłami na pokładzie zdominowało całe twoje życie. Być może zapomniałeś o tym, że oprócz ciała masz przecież i duszę! Być może hałas świata zagłusza w twoim sercu szept Boga. Być może dałeś się zwieść i naprawdę uwierzyłeś, że tam skarb twój gdzie… pieniądze twoje. Być może potrzebujesz zmysłowego detoksu i natychmiastowy wyjazd na dobre rekolekcje jest najpilniejszą sprawą życia.
Nauka/praca
Zastanawiałeś się kiedyś, czy to co robisz jest tym co powinieneś? Być może powinieneś zmienić szkołę albo zakład pracy, bo to w czym tkwisz wyniszcza cię. Być może twoje predyspozycje i pasje wysyłają ci sygnały, byś coś w swoim życiu zmienił. Być może jesteś pingwinem, które próbuje latać i który nie da sobie powiedzieć, że jest stworzony do pływania.
Najbliżsi
Gdyby ktoś zapytał cię o to, które osoby są w twoim życiu najważniejsze, co byś odpowiedział? Być może tym, o których myślisz, że są dla ciebie najważniejsi poświęcasz tyle czasu jakby byli ważni najmniej. Być może nie wiesz, że w twoim sercu zawodową karierę oznakowałeś jako bardziej priorytetową niż pielęgnowanie relacji z najbliższymi.
Wszystko co wymieniłem, to są obszary, w których mogą i powinny dokonywać się w naszym życiu DOBRE ZMIANY. W gruncie rzeczy nie ujawniłem żadnej wiedzy tajemnej. Dlaczego więc tak trudno jest nam wprowadzać je w naszym życiu? Odpowiedź jest bardzo prosta.
Jesteśmy leniami, którymi rządzą złe życiowe nawyki!
Wracam do tego hasła: Życie to wojna. Wojna z samym sobą. O dobre rzeczy trzeba walczyć jak Braveheart o wolność Szkocji. Złe przychodzą same, nieproszone i bez najmniejszego wysiłku z naszej strony. Jeśli nie zawalczymy o dobre zmiany, padniemy ofiarą tych złych. Trzeciej opcji nie ma. Więc decyduj. Pamiętaj – małe kroki, cierpliwość, zgoda na błędy i dużo uśmiechu, a dobra zmiana stanie się kwestią czasu.
Adam Szewczyk
Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.