Rozpoczęła się 37. Kapituła Generalna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej
W środę, w liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w Nemi we Włoszech rozpoczęła się oficjalnie 37. Kapituła Generalna. Potrwa do 14 października.
Bogaty w wydarzenia pierwszy dzień kapituły zawierał kilka ważnych momentów. Najważniejszym z nich była uroczysta Eucharystia otwarcia. Oprócz kapitulantów wzięli w niej udział także oblaci z Domu Generalnego, scholastycy rzymscy, a także oblaci z Vermicino.
W swojej niedługiej homilii, wygłoszonej w trzech oficjalnych językach zgromadzenia, ojciec generał Louis Lougen OMI, pozdrawiając zebranych delegatów oraz gości, przypomniał najpierw doniosłość i rolę Kapituły Generalnej, której zadaniem jest rozeznawać i podejmować decyzje. Nawiązał również do jej motta: „Pielgrzymi nadziei we wspólnocie”.
W kontekście święta Podwyższenia Krzyża wskazał na znaki cierpienia i śmierci, jakie nas otaczają: pandemia, ubóstwo wielu ludzi, wojna, naturalne katastrofy, skandale w Kościele i obojętność ludzi wobec Kościoła, a także zmniejszająca się ciągle liczba oblatów. Jak wskazał, dla niektórych może to być okazja do sceptycyzmu czy nawet cynizmu, ale dla oblatów, dla których krzyż stoi w centrum ich życia i działania, to wszystko powinno być okazją, by głosić i widzieć potęgę Ukrzyżowanego. Ojciec generał kilkakrotnie użył wyrażenia „twórcza wierność”, które powinno być mottem przewodnim życia i działania oblatów.
„Pielgrzymi nadziei w komunii”
Temat 37. Kapituły Generalnej to: stać się „pielgrzymami nadziei w komunii”. O. Constant Kienge Kienge, Prokurator Generalny OMI przy Stolicy Apostolskiej pisał, że jest to punkt wyjścia całej dynamiki Kapituły Generalnej. Ma ona poprowadzić Zgromadzenie do nowej świadomości tożsamości i misji jako oblatów w dzisiejszym świecie.
„Mamy do czynienia z rzeczywistością świata, w którym ludzie nieustannie doświadczają chwil ciemności, udręki i rozpaczy w obliczu licznych kryzysów zagrażających ich egzystencji. Pandemie, wojny, niepewność i nędza społeczna to wymowne fakty desperacji naszego narodu w marszu ku pełni życia. W dzisiejszych czasach wiadomości płynące do nas z mediów i różne doświadczenia życiowe często sprawiają, że patrzymy w niebo i pytamy, jak psalmista: Skąd przyjdzie pomoc? (Ps. 121). W tym kontekście wielorakich wyzwań egzystencjalnych świat potrzebuje obecności, która przywraca nadzieję, słowa, które dodaje ludziom otuchy w ich życiowych wyborach, świadectwa, które rzuca światło na wątpliwości, aby działać i angażować się bardziej przekonująco. Krótko mówiąc, nasi współcześni potrzebują pielgrzyma, który idzie z nimi, świadka i nosiciela nadziei. To właśnie na tej drodze mężczyzn i kobiet świata oblat, jako pielgrzym ze swoimi braćmi i siostrami, godzi się ofiarować siebie jako obecność Chrystusa i nadziei” – napisał o. Kienge Kienge.
Logo kapituły
Przedstawia trzy kluczowe słowa tematu Kapituły: Pielgrzymi, Nadzieja i Komunia.
Oblaci, pośród Ludu Bożego, idą razem w tej pielgrzymce życia na spotkanie z Bogiem. Kolor tła, żółty, wskazuje na początek nowego dnia, zmartwychwstanie i nadzieję. Drzewa pełne liści świętują życie i wzrost, przywodzą na myśl wezwanie do opieki nad naszym wspólnym domem i biednymi. Gołąb z gałązką oliwną (Rdz 8,8-12) mówi o nadziei, pojednaniu i pokoju. Przypomina nam się również o ożywiającym Duchu i miłości, która pociąga nas do komunii, tworząc Ciało Chrystusa z różnorodnymi charyzmatami. Oblaci są w jedności z ubogimi i z ludźmi wszystkich narodów, kolorów skóry i grup wiekowych.
Kształt logo mógłby nawet sugerować podniesienie wielkiej Hostii, sakrament komunii, który karmi lud Boży w jego pielgrzymce i podtrzymuje go w nadziei.
Kto bierze udział w kapitule?
W składzie Kapituły Generalnej liczba członków wybranych przez Zgromadzenie musi stanowić większość jego członków. Ponadto Konferencja Regionu Oblatów przedstawia do zatwierdzenia Przełożonemu Generalnemu w Radzie procedury wyboru swoich delegatów.
Po zapoznaniu się z nazwiskami delegatów i zastępców, Przełożony Generalny przedstawił imiona komisarza przedkapitulnego. Komisja Przedkapitulna, poświadczając nazwiska i kwalifikowalność przedstawionych publikowana jest nazwisk wybranych delegatów.
Jest trzydziestu trzech członków z urzędu (Zarząd Generalny, przełożeni jednostek liczących powyżej sześćdziesięciu) plus czterdziestu trzech wybranych kapitulnych . Dodatkowo Przełożony Generalny może zaprosić dwóch kapitulnych , co daje w sumie siedemdziesiąt osiem. Trzydziestu pięciu oblatów zaproszonych do służby na Kapitule jako personel pomocniczy.
Modlitwa na 37. Kapitułę Generalną
Boże Nieskończonej Dobroci, dziękujemy Ci za wszystkie błogosławieństwa wylane na nasze Zgromadzenie i naszą rozszerzoną rodzinę oblatów. Zbliżając się do naszej Kapituły Generalnej, wzywamy do nowego wylania Ducha Świętego.
Jesteśmy Wam wdzięczni za nasz charyzmat przekazany nam przez naszego Założyciela św. Eugeniusza i podtrzymywany przez pełne poświęcenia życie wszystkich, którzy żyją tym charyzmatem z twórczą wiernością i gorliwością apostolską.
Podczas tej pielgrzymki nadziei rozpal nasze serca i daj nam nowe życie, abyśmy mogli wypełniać naszą misję, umocnij nasze postanowienie bycia w komunii z Tobą, ze sobą i z naszym zepsutym światem.
W naszej służbie ubogim i cierpiącym udziel nam odnowy naszego życia oraz większego zaangażowania i oddania naszej misji.
Odmawiamy tę modlitwę przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana, i za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej, św. Eugeniusza i naszych Błogosławionych Oblatów. Amen.
Źródło: oblaci.pl, misyjne.pl, redakcja