Karp w samolocie, opłatek na pokładzie – jak je przewozić?
Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.
Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. – Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom – mówi KAI Natalia Vince.
Dużo trudniej jest przewozić potrawy świąteczne poza teren Unii Europejskiej. – Przepisy są bardziej restrykcyjne i każdorazowo należy zapoznać się z regulacjami celnymi kraju, do którego pasażer podróżuje – zaznacza Natalia Vince. Rzecznik prasowa Kraków Airport poleca też każdemu podróżnemu, by zapoznał się z przepisami dostępnymi na stronie Unii Europejskiej.
Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport zwraca uwagę, że prognozy ruchu lotniczego, o ile nie zmieni się sytuacja międzynarodowa i związana z pandemią, są bardzo dobre. Prezes ma nadzieję także na zwiększony ruch pasażerów udających się do Lizbony na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. – Obecnie z Krakowa można skorzystać z tanich linii, które mają w swojej ofercie loty bezpośrednie do stolicy Portugalii, spodziewamy się też połączeń czarterowych – mówi KAI Radosław Włoszek.
Jednocześnie Kraków Airport zachęca do nabywania biletów lotniczych na kierunkach związanych z miejscami kultu religijnego. Z Małopolski bezpośrednio można polecieć do m.in. Tel Awiwu i Jordanii. Od 2023 r. zostanie przywrócone połączenie do Lourdes we Francji.
Źródło: KAI