26 stycznia| Wiadomości

Irak: chaldejscy chrześcijanie ofiarowali post Niniwy w intencji pokoju

Post Niniwy to trzydniowy okres intensywnej wstrzemięźliwości praktykowany przez chrześcijan tradycji wschodniosyryjskiej, wywodzącej się głównie z terenów współczesnego Iraku.

W obecnym roku wspominający pobyt Jonasza we wnętrzu ryby oraz pokutę, do jakiej ten prorok wezwał starożytną stolicę Asyrii, post wypadł od 22 do 24 stycznia. Praktykujący ów zwyczaj pozostający w jedności z papieżem Kościół chaldejski został wezwany do ofiarowania swoich wyrzeczeń w intencji pokoju.

Zwierzchnik tej wspólnoty, kard. Louis Raphaël Sako, zaznaczył, że chodziło o zanoszenie błagań do Pana wobec obecnej sytuacji „w Iraku, w Ziemi Świętej, na Ukrainie i na świecie”. Apelował do wiernych o „usilną modlitwę”. Wyraził nadzieję, iż jej skutek może stanowić zainspirowanie „światowych przywódców, by szukali pokoju, a nie wojny”, oraz osiągnięcie „owocnego rozwoju w kierunku pojednania, braterskich relacji, miłości i tolerancji dla dobra ludzkości”.

W ramach postu Niniwy wielu chrześcijan tradycji wschodniosyryjskiej, w tym chaldejczyków, nie je i nie pije od północy do południa przez każdy z trzech dni. Niektórzy powstrzymują się od produktów odzwierzęcych, a są też tacy, którzy w ogóle nie przyjmują stałych pokarmów przez cały wspomniany okres. Wypada on zawsze między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą i należy do grupy obchodów ruchomych, tzn. co roku zdarza się w inną konkretną datę dzienną.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl