Paryż: codzienne Msze w czasie Igrzysk Olimpijskich
Przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu została zakończona renowacja fasady kościoła św. Marii Magdaleny (La Madeleine) w centrum miasta. To właśnie w tej świątyni odprawiane będą codzienne Msze św. w intencji uczestniczących w olimpiadzie narodów.
Zakończenie trwających dwa lata intensywnych prac remontowych świętowali 3 kwietnia przedstawiciele Kościoła i miasta, poinformowała francuska gazeta „La Croix”. Zbudowana z kolumn fasada kościoła w pobliżu Place de la Concorde (placu Zgody) była zakryta przez wiele lat; mieszkańcy mówili, że jest to „plama na honorze” miasta.
Według „La Croix”, kościół św. Marii Magdaleny jest trzecim najczęściej odwiedzanym miejscem kultu w Paryżu. Podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich od 26 lipca do 8 września będzie się tam znajdowało centrum działań olimpijskich Kościoła katolickiego i, między innymi, miejsce odpoczynku dla sportowców.
Francja: katolicy coraz bardziej konserwatywni, potrzeba wewnętrznego ekumenizmu
Katolicka Msza św. inaugurująca olimpiadę zostanie odprawiona już 19 lipca. Każdego dnia planowana jest Msza św. w intencji innego uczestniczącego narodu. Parafia olimpijska przygotowuje także programy muzyczne oraz inne wydarzenia.
Kościół w stylu neoklasycystycznym został zbudowany w 1764 roku za panowania króla Ludwika XV. Został zainspirowany Olympieionem – świątynią Zeusa Olimpijskiego w Atenach. Budowę świątyni ukończono w 1842 roku. Po kilku kolejnych zmianach stała się kościołem parafialnym dzielnicy. Od tego czasu odbyły się tu również Msze żałobne za zmarłych wielu celebrytów, takich jak Fryderyk Chopin w 1849 roku, Coco Chanel w 1971 roku, Marlena Dietrich w 1992 roku, a ostatnio Johnny Hallyday w 2017 roku.
Francja: młodzi, którzy proszą o chrzest, przypominają średniowiecznych mnichów
W ciągu dwóch lat budowy w renowację zainwestowano około dziesięciu milionów euro, odnowiono ponad 150 metrów sześciennych kamienia i setki metrów kwadratowych bruku, zacytował „La Croix” odpowiedzialnego za renowację architekta Thomasa Gaudiga. Według gazety, proboszcz ks. Patrick Chauvet zażartował: „Nie zapominajmy, że Maria Magdalena wywołała duchowy maraton, kiedy ogłosiła uczniom, że grób Jezusa jest pusty!”.
Po ukończeniu elewacji planowana jest renowacja tylnej części budynku i elewacji bocznych. Według architekta prace te powinny zostać ukończone w ciągu pięciu do sześciu lat.
Źródło: KAI