15 listopada| Wiadomości

Noworoczny plan polskiego Kościoła

„Pielgrzymi nadziei” – to hasło Roku Jubileuszowego, a jednocześnie hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2024/2025. Podczas konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano program nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w 1 niedzielę Adwentu, wypadającą w tym roku 1 grudnia.

Odwołując się do hasła noworocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP bp Andrzej Czaja wskazał na idee, jakie wiążą się z takim wyborem.

– Jego celem jest ożywienie wśród chrześcijan nadziei, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy – powiedział bp Andrzej Czaja.

Jedność z Kościołem świata

Bp Czaja zaznaczył, że hasło roku duszpasterskiego jest tożsame z hasłem Roku Jubileuszowego, który cały Kościół będzie przeżywał w roku 2025.

– Franciszek przypomina nam, kim jesteśmy, do czego jesteśmy wezwani; przypomina naszą tożsamość i misję – powiedział biskup opolski, przywołując papieskie nauczanie na temat Roku Jubileuszowego.

Cel na Rok Jubileuszowy: nieść Ducha Świętego

Sformułowanie „Pielgrzymi nadziei” oznacza, że ludzie tworzący Kościół są w drodze, podążają za Chrystusem do Domu Ojca prowadzeni przez Ducha Świętego.

– Spoglądamy zawsze oczyma wiary, bo choćby nie wiadomo jak było ciemno, żyjemy radością, że Bóg nas kocha i stąd nasza nadzieja – tłumaczył bp Czaja.

Chrześcijanie mają być ludźmi „paschalnej radości” i wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego.

Bp Czaja dodał, że chrześcijańska nadzieja nie jest „tanim optymizmem” ani też „placebo dla naiwnych”, lecz pewnością zakorzenioną w wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy.

Nowe zadania dla Kościołów lokalnych

– Nadzieja chrześcijańska nie uwodzi i nie rozczarowuje, tylko opiera się na pewności, że nikt i nic nie może oderwać nas od Bożej miłości – wskazał przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Synodalność w centrum

Bp Czaja wyraził opinię, że wielką pomocą w przeżywaniu Roku Jubileuszowego jest odkrywanie synodalności, o której wciąż przypomina papież, wskazując, że jest to warunek odnowy Kościoła.

Pytany o to, jak odnieść przeżywanie roku duszpasterskiego do polskiej rzeczywistości społecznej bp Czaja wskazał, że ważne jest to, by wszyscy uznali, że zgrzeszyliśmy wszyscy – wszyscy, a więc bez podziału na „my” i „oni”.

Kard. Grzegorz Ryś: Każda funkcja w Kościele, która nie wymaga święceń, może być powierzona osobie świeckiej; mężczyźnie lub kobiecie (wywiad)

– Trzeba wołać o miłosierdzie i  wspomożenie. Bez wiary nie pomożemy dziełu przebaczenia i pojednania – podkreślił bp Czaja.

Zaznaczył, że bardzo ważnym elementem przeżywania nadchodzącego roku jest rodzina, która powinna żyć chrześcijańską nadzieją i przekazywać tę nadzieję wokół siebie.

Nadzieja w dwóch wymiarach

Bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP wskazał na dwa podstawowe cele nadchodzącego roku duszpasterskiego. Pierwszym jest budzenie nadziei ze zwróceniem uwagi na jej źródło – Chrystusa. Drugim zaś bycie przez wszystkich ochrzczonych znakiem nadziei dla świata, rozpalenie nadziei tam, gdzie panuje ciemność.

Przewodnik dostępny dla całego Ludu Bożego – kilka myśli Papieża po Synodzie

Ekumenizm, pielgrzymka i braterstwo

Ważnym wymiarem roku duszpasterskiego ma być pokuta i pojednanie, także w wymiarze ekumenicznym i to nie tylko poprzez wspólną modlitwę chrześcijan różnych wyznań, ale także podejmowanie działań na rzecz pokoju.

Rok duszpasterski Kościoła w Polsce, który jest włączony w Rok Jubileuszowy w całym Kościele, ma być także czasem pielgrzymowania do Rzymu oraz do kościołów jubileuszowych, wyznaczonych przez biskupów Kościołów lokalnych oraz budzeniem wrażliwości wobec ubogich.

Papież: bądźcie pielgrzymami, na tym polega nasza wiara

Kolejnym znakiem szczególnym roku duszpasterskiego w Polsce ma być braterstwo. W ten sposób program odpowiada na sugestię papieża Franciszka, by katolicy w Polsce byli znakami budzącymi nadzieję, wśród tych, którzy najbardziej jej potrzebują: osób udręczonych wojną, więźniów, migrantów, chorych i starszych.

– Działania w parafiach i diecezjach mają polegać na weryfikacji i optymalizacji pewnych struktur pomocowych wobec tych grup lub powołania nowych struktur – powiedział bp Waldemar Musioł.

Wskazówki na nowy rok duszpasterski

Jak co roku, Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała program zawierający konkretne wskazania dotyczące przeżywania nowego roku duszpasterskiego. W pięciu zeszytach ujęto jego wymiar pastoralny, maryjny, homiletyczny, liturgiczny i katechetyczny. Podczas konferencji w Warszawie zaprezentowano też specjalny program dla rodzin.

Jubileusz 2025: otwarto zapisy do przejścia przez Drzwi Święte

– Chcemy zachęcić katolickie rodziny, by zechciały być pielgrzymami we współczesnym świecie – powiedziała współautorka programu dr Ewa Porada.

Historię jubileuszy przedstawił ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, proboszcz archikatedry lubelskiej, sekretarz ds. organizacji Roku Świętego. Omówił też program rzymskich obchodów, w ramach których przewidziano uroczyste otwarcie drzwi czterech bazylik Wiecznego Miasta.

 

Źródło: KAI