Światowy Dzień Ubogich
Dzisiaj Kościół obchodzi Światowy Dzień Ubogich. - Jesteśmy powołani, aby w każdych okolicznościach być przyjaciółmi ubogich, idąc za Jezusem, który jako pierwszy okazał solidarność z ostatnimi – podkreślał Papież Franciszek w orędziu na ten dzień.
Papież Franciszek w liście „Misericordia et Misera” na zakończenie Roku Miłosierdzia w 2016 r. ogłosił, XXIII niedzielę zwykłą Światowym Dniem Ubogich.
– Będzie to dzień, który pomoże wspólnotom i każdemu ochrzczonemu w refleksji nad tym, że ubóstwo znajduje się w samym centrum Ewangelii oraz nad faktem, że dopóki Łazarz leży u drzwi naszego domu (por. Łk 16,19-21), nie może być sprawiedliwości ani też pokoju społecznego. Ten dzień będzie również autentyczną formą nowej ewangelizacji (por. Mt 11,5), przy pomocy której trzeba odnowić oblicze Kościoła w jego odwiecznym dziele nawrócenia duszpasterskiego, aby być świadkiem miłosierdzia – pisał papież w liście apostolskim „Misericordia et Misera”.
Pierwszy Światowy Dzień Ubogich odbył się 19 listopada 2017 r.
Tegoroczne obchody Dnia Ubogich
W tym roku Światowy Dzień Ubogich Kościół obchodzi pod hasłem: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” są to słowa nawiązujące do księgi Mądrości Syracha (por. Syr 21, 5).
Dzisiaj, 17 listopada, o godz. 10.00, papież Franciszek przewodniczył w bazylice watykańskiej Eucharystii z okazji Światowego Dnia Ubogich.
Podczas homilii papież zwrócił się do Kościoła, do rządów państw i organizacji międzynarodowych, do każdego i do wszystkich z prośbą, abyśmy nie zapominali o ubogich. Ponieważ jak przypomniał Ojciec Święty, stajemy się Kościołem Jezusa w takim stopniu, w jakim służymy ubogim.
– Tam, gdzie wydaje się, że jest tylko niesprawiedliwość, cierpienie i ubóstwo, właśnie w tym dramatycznym momencie Pan zbliża się, aby wybawić nas z niewoli i nadać życiu blask. I to my, Jego uczniowie, jesteśmy tymi, którzy dzięki Duchowi Świętemu, możemy siać tę nadzieję w świecie – przekonywał papież, wyjaśniając, że to „nasze życie, przesiąknięte współczuciem i miłosierdziem, staje się znakiem obecności Pana, zawsze bliskiego cierpieniom ubogich, aby uleczyć ich rany i odmienić ich los”.
Inicjatywa „13 domów”
Przed sprawowaniem Eucharystii Papież pobłogosławił 13 kluczy, reprezentujących 13 krajów, w których Przymierze Rodzin Bezdomnych (Fha) Rodziny Wincentyńskiej zbuduje nowe domy dla potrzebujących.
Inicjatywa „13 domów” związana jest z Rokiem Jubileuszowym i pragnie wnieść wkład w walkę z bezdomnością. Objęto nią Australię, Brazylię, Kambodżę, Republikę Środkowoafrykańską, Chile, Kostarykę. Włochy, Tonga, Senegal, Syrię, Tanzanię, Wielką Brytanię i Ukrainę. Wybudowanie 13 domów w Syrii zostanie sfinansowanych bezpośrednio przez Stolicę Apostolską jako gest miłosierdzia w Roku Świętym.
Po Mszy św. w Auli Pawła VI Franciszek zjadł obiad z 1300 ubogimi. Obiad zorganizowała Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia, a zaoferował go Włoski Czerwony Krzyż. Na zakończenie każda osoba otrzymuje plecak ofiarowany przez Ojców Misjonarzy (Zgromadzenie Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo), zawierający żywność i środki higieny osobistej.
Papieskie przesłanie
W tegorocznym orędziu Papież Franciszek podkreśla, że „ubodzy mają uprzywilejowane miejsce w sercu Boga, do tego stopnia, że w obliczu ich cierpienia Bóg jest „niecierpliwy”, dopóki nie odda im sprawiedliwości”.
– Jesteśmy powołani, aby w każdych okolicznościach być przyjaciółmi ubogich, idąc za Jezusem, który jako pierwszy okazał solidarność z ostatnimi – dodał papież.
„Paczuszka dla maluszka” – zorganizuj zbiórkę w swoim mieście!
– Kolejny Światowy Dzień Ubogich jest okazją, której nie można nie docenić, ponieważ pobudza każdego wierzącego do wysłuchania modlitwy ubogich, uświadamiając sobie ich obecność i potrzeby. Jest to dobra okazja do realizacji inicjatyw, które konkretnie pomagają ubogim, a także do uznania i wspierania wielu wolontariuszy, którzy z pasją poświęcają się najbardziej potrzebującym. Musimy dziękować Panu za osoby, które są gotowe słuchać i wspierać najuboższych – wyjaśnia Papież.
W Polsce z tej okazji we wszystkich diecezjach organizowane będą różnorodne akcje charytatywne oraz zbiórki na rzecz ubogich.
Źródło: KAI