Najstarszy zachowany kościół w Polsce
W Golinie w województwie wielkopolskim stoi najstarszy zachowany w całości kościół w Polsce z udokumentowanym datowaniem. Świątynia została zbudowana w latach 1334-1335. Obiekt jest unikatowy na skalę Polską również pod względem wykonania.
Kościół został zbudowany z potężnych bloków dębowych pozyskanych z drzew o wieku 250-300 lat. W opinii dendrologa prof. Tomasza Ważnego świątynia nie jest dziełem lokalnego cieśli, ale stwierdzenie tego wymaga dalszych badań przez specjalistów od konstrukcji drewnianych.
Historia przeniesiona w drewnie
Ciekawe jest również ustalenie, gdzie w XIV w. zachował się jeszcze nienaruszony kompleks leśny wylesionej w znacznym stopniu Wielkopolsce. Te dęby zdecydowanie pochodziły z pierwotnego lasu. Data ścięcia drzewa to lato 1334 r., a data budowy kościoła to 1334-1335, czyli pierwszy rok panowania Kazimierza Wielkiego.
Kościół w Golinie pw. św. Andrzeja Apostoła jest uznanym Sanktuarium Maryjnym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia z drugiej połowie XVII w. Koronacja tego obrazu odbyła się 23 sierpnia 1970 r. z udziałem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolity poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, biskupów, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz rzeszy miejscowych wiernych. Od 2021 r. kustoszem sanktuarium jest ks. Grzegorz Stachurski.
Źródło: KAI