Photo by Michael Dziedzic on Unsplash
4 października| Wiadomości

Wiara i rozum. Symbioza czy obszary nie do pogodzenia?

Popularyzator nauki dr Tomasz Rożek był 28 września gościem pierwszego z nowego cyklu spotkań w auli św. Jana Pawła II […]

Popularyzator nauki dr Tomasz Rożek był 28 września gościem pierwszego z nowego cyklu spotkań w auli św. Jana Pawła II w podziemiach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Wykład o kosmosie, skalach porównawczych dotyczących wielkości planet, gwiazd, galaktyk i odległości między nimi zgromadził w krypcie kościelnej wiele osób. Wydarzenie zainaugurowało serię wykładów, podczas których kolejni zaproszeni goście będą ukazywali relację pomiędzy wiarą i rozumem. Projektowi przyświeca myśl św. Augustyna „Uwierz, abyś zrozumiał, zrozum, abyś uwierzył”.

Trochę wymusiłem ten temat na organizatorach. Skale we wszechświecie można rozumieć różnie. Chodzi o odległość, ale i kwestię masy, czasu, temperatury. To wszystko ma jakąś skalę, a my na niej zajmujemy jakiś bardzo malutki kawałek. Gdyby nie to, że mamy rozum i możemy poza tę wąską perspektywę wyjść, to wiedzielibyśmy o wszechświecie bardzo mało. Ale nawet to nie oznacza, że zdajemy sobie sprawę, jak wielki i liczny jest wszechświat, jakie są tam temperatury, ciśnienie odległości, czasy” – tłumaczył prelegent, dowodząc, że nasza „wielka” planeta Ziemia w skali wszechświata jest mikroskopijna.

Słuchacze mogli zapoznać się z opisami takich zjawisk jak protuberancja czy wybuch supernowej, a także spróbować zrozumieć teorię wielkiego wybuchu lub dowiedzieć się, co odkrył teleskop Hubble’a skierowany z pozoru pusty obszar w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Dziękując za wykład, proboszcz parafii NSPJ ks. Marcin Aleksy przyznał, że dzięki prelekcji, obok szacunku dla fizyki, wzrosły jego podziw i uwielbienie dla Pana Boga.

Że to właśnie dla mnie, małej kruszynki, posłał swojego Syna, aby mnie odkupić, aby mnie zbawiać. O to nam chodzi w tych spotkaniach: ogrom wiedzy prowadzi do wiary – wyjaśnił na koniec.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest ks. Sebastian Fajfer, który przypomina, że rozum bez wiary może prowadzić do pychy, a wiara bez rozumu do powierzchownej duchowości. Wskazuje też na papieską encyklikę „Fides et ratio”, w której Jan Paweł II podkreślał, że „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się do kontemplacji prawdy”.

Red. Tomasz Rożek z wykształcenia jest fizykiem, z zawodu dziennikarzem naukowym i popularyzatorem nauki. Kieruje działem naukowym w tygodniku „Gość Niedzielny”, prowadzi blog „Nauka. To lubię”. Autor książek popularnonaukowych, audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych nauce.

Źródło: KAI

Od naszej niniwowej, redakcyjnej strony podpowiadamy, by zainteresować się ciekawymi obserwacjami prof. Krzysztofa Meissnera, który twierdzi, że z praw fizyki można wywnioskować, że istnieje transcendencja, czyli pewna rzeczywistość nadprzyrodzona, Boża.

Ciągle ci mało? Dla mocniejszych zawodników wskazujemy wykład z Q&A prof. Miessnera pod tytułem Fizyka a wiara.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.