youtube.com
13 grudnia| Wiadomości

Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią… czy grozi nam stan wojenny? [WIDEO]

Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów […]

Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. (…) Przez każdy zakład pracy, przez wiele polskich domów, przebiegają linie bolesnych podziałów. Atmosfera niekończących się konfliktów, nieporozumień, nienawiści – sieje spustoszenie psychiczne, kaleczy tradycje tolerancji. Strajki, gotowość strajkowa, akcje protestacyjne stały się normą. Wciąga się do nich nawet szkolną młodzież. Padają wezwania do fizycznej rozprawy z (…) ludźmi o odmiennych poglądach. Mnożą się wypadki terroru, pogróżek i samosądów moralnych, a także bezpośredniej przemocy. (…) Naród osiągnął granice wytrzymałości psychicznej…

Czy ten tekst coś ci przypomina? Czy dobrze opisuje aktualną sytuację w Polsce? Oceńcie sami. Być może niewielu z Was znać będzie źródło i okoliczności wypowiedzenia tych słów (na potrzeby tego newsa w kilku miejscach wstawiliśmy wielokropek). Z pewnością dobrze pamiętają je nasi rodzice i dziadkowie. Należą one do gen. Wojciecha Jaruzelskiego i padły 13 grudnia 1981 r. – dokładnie 39 lat temu. To też była niedziela. Nie wyemitowano wówczas dziecięcego „Teleranka”.

Rzadko interesuje nas historia. Często wydaje się nam niepotrzebna, odległa, nudna.

A tymczasem zobaczcie, jak historia kołem się toczy i jak bardzo może być bliska współczesnym realiom. Z pewnością gen. Jaruzelski nie należy do autorytetów, na które należy się powoływać, a wprowadzony prawie 40 lat temu stan wojenny był dramatyczną decyzją, jedną z najważniejszych od pół wieku. Samo przemówienie było ogromnie zmanipulowane i dobrze wyczuwali to wtedy Polacy. Dziś młodsze osoby, słuchające go bez znajomości kontekstu mogą wręcz odebrać słowa Jaruzelskiego jako troskliwe i pełne mądrości. Ówczesna sytuacja była oczywiście zupełnie inna od obecnej, ale punktem wspólnym jest podział społeczny.

Znajomość naszej historii to jeden z przejawów troski o Polskę. Nie bądźmy na nią obojętni. Uczmy się na błędach i nie popełniajmy ich ponownie. Szukajmy porozumienia i zrozumienia. Rozmawiajmy i próbujmy słuchać siebie nawzajem.

Źródło: Redakcja NINIWA / youtube.com

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.