Jak droczą się święte bliźniaki? Zesłała ulewę, żeby zatrzymać brata!
W historii Kościoła znajdziemy sporo rodzeństw, które zostały świętymi, jak choćby św. Jakub i Jan, Kosma i Damian, Urszula i Maria Ledóchowkskie, czy Franciszek i Hiacynta z Fatimy. Jednak zdecydowanie najbardziej znanymi świętymi bliźniakami byli Benedykt i Scholastyka z Nursji!
Być może bardziej znany z ich dwojga jest św. Benedykt i to on inspirował bliźniaczkę do jej duchowego wzrostu. Scholastyka, którą dziś, 10 lutego, wspominamy w liturgii, naśladowała bliźniaka w jego mniszym trybie życia, podróżach, rozmyślaniach i poświęceniu Boga.
Po założeniu własnych klasztorów (męskiego i żeńskiego) co jakiś czas się spotykali na długich rozmowach i wymianie filozoficznych myśli. Gdy spotkali się po raz ostatni, Scholastyka nie chciała wypuścić Benedykta i błagała go, żeby przedłużył swoją wizytę. Ten jednak martwił się o swoich współbraci i chciał już wracać. Wtedy zdeterminowana Scholastyka pomodliła się o ulewny deszcz, który zatrzymał jej brata na całą noc. Jak donoszą kronikarskie zapiski, ich „kłótnia” przebiegała następująco:
Święty brat uczynił swojej siostrze łagodną wymówkę:
Coś uczyniła, siostro moja? Nie mogę wrócić do braci, którzy dziwić się będą, że tak długo nie wracam.
Na to Święta:
Prosiłam cię, a ty mnie nie chciałeś wysłuchać. Zwróciłam się przeto do Boga i zostałam wysłuchana.
A potem ze słodką przekorą dodała:
Jeśli ci tak spieszno, to idź teraz.
Wypowiadała te słowa w czasie, kiedy ulewa szalała na zewnątrz.
Czy w naszych rodzinach siostrzano-braterskie kłótnie wyglądają podobnie? Przekora, dokuczanie… tylko może tło i powody sporów mamy nieco bardziej przyziemne 🙂 Okazuje się jednak, że święci – też ludzie! 😉
Źródło: brewiarz.pl / Redakcja NINIWA
Krzysztof Zieliński
Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.