Oazowicze w NINIWIE. Trwają letnie rekolekcje Ruchu Światło-Życie
Przeżywają czas w bliskości z Bogiem i drugim człowiekiem, chcą doświadczyć piękna liturgii i mocy Jego Słowa. Dorośli członkowie Ruchu Światło-Życie mają swoje letnie rekolekcje w Kokotku.
Od niedzieli przez cały tydzień w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA trwają rekolekcje dla członków Ruchu Światło-Życie organizowane przez Centrum Duchowości w Tychach. Bierze w nich udział 80 osób – dorosłych, dzieci i młodzieży – nie tylko ze Śląska, ale też z dalszych regionów Polski.
– Rekolekcje oazowe trwają około 15 dni, ale podzieliliśmy je na dwa etapy i obecny turnus organizujemy w formie tygodniowej, żeby dać możliwość przeżycia rekolekcji większej ilości osób, ponieważ nie wszyscy mogą pozwolić sobie w ramach swojego urlopu na udział w dwutygodniowym turnusie – wyjaśnia Anna Konieczna, lider pomocniczy Centrum Duchowości.
Turnus w Kokotku skierowany jest do uczestników dwóch stopni rekolekcji zgodnie z programem stworzonym przez ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.
– Formacja oparta jest o słowo Boże, liturgię i Eucharystię, osobiste spotkanie z Panem Bogiem – dodaje Anna Konieczna.
Rekolekcje I stopnia przygotowują do świadomego wyboru Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Uczestnicy odkrywają, jak żyć i modlić się Słowem Bożym oraz co oznacza bycie uczniem Chrystusa.
Drugi stopień rekolekcji opiera się o rozważania kolejnych fragmentów Księgi Wyjścia, prowadzi do poznania swoich niewoli i przeżycia exodusu, czyli wyjścia z niewoli grzechu do wolności w Jezusie Chrystusie.
Kolejny, trzeci stopień rekolekcji oazowicze będą realizować pod koniec sierpnia w Krakowie.
Do Kokotka przyjechali także członkowie Ruchu Światło-Życie, którzy zakończyli już podstawową formację według stopni oazowych. Biorą oni udział w rekolekcjach tematycznych.
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła rzymskokatolickiego według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i różnych powołań: dzieci, młodzież, dorosłych, a także kapłanów, osoby konsekrowane oraz rodziny w gałęzi Domowego Kościoła.
Ruch rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Początki wspólnoty sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w 1954 roku.