Finał XXI Olimpiady Znajomości Afryki w Kokotku
W środę 12 kwietnia w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku odbył się finał XXI Olimpiady Znajomości Afryki.
Do Kokotka przyjechało 82 finalistów reprezentujących wszystkie województwa. W środę pisali finałowy test, którego wyniki zostały ogłoszone tego samego dnia. Finał trwał 90 minut, a test, który rozwiązywali uczestnicy składał się z 70 pytań wielokrotnego wyboru.
24 finalistów wywalczyło sobie tytuł laureatów, co pozwala im dostać się na wymarzone kierunki studiów.
W tym roku trzy pierwsze miejsca zajęli:
- Sandra Łoś, Mikołaj Chochorek
- Jan Księżopolski
- Maciej Rybarczyk, Maksymilian Kwak
Po napisaniu testu o. dr hab. Marcin Wrzos OMI oraz Karolina Binek z misyjne.pl i z „Misyjnych Dróg” przedstawili prezentację dotyczącą misji oblackich w Afryce przybliżając uczestnikom rzeczywistość misyjną m.in. Kamerunu, Madagaskaru i Ghany.
O olimpiadzie
Olimpiada jest trójstopniowa:
- eliminacje pierwszego stopnia (szkolne) – w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności wystarczające do uzyskania oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki z przedmiotów takich jak: geografia, historia, religia, wiedza o kulturze, filozofia;
- eliminacje drugiego stopnia (okręgowe) – w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności niezbędne do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki z następujących przedmiotów: geografia, historia, religia, wiedza o kulturze, filozofia;
- eliminacje centralne (ogólnopolskie) – w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności wskazane w programie Olimpiady Znajomości Afryki.
Celem Olimpiady jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją. Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów wśród idei wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury.
Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a przewodniczącym olimpiady – ks. prof. dr hab. Jarosław Różański.
Zobacz zdjęcia:
Źródło: misyjne.pl