24 października| Wiadomości

Pierwsze Sanktuarium św. Jana Kantego

Kościół św. Jana Kantego w Kętach, wybudowany w miejscu dawnego domu średniowiecznego świętego, został ustanowiony 20 października sanktuarium. To pierwsze w Polsce i na świecie sanktuarium dedykowane temu świętemu – wybitnemu profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale też człowiekowi o wielkiej pobożności i miłosierdziu, który hojnie dzielił się z potrzebującymi.

Mszy św. ustanawiającej to sanktuarium przewodniczył bp Roman Pindel. W nabożeństwie uczestniczyło wielu kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej. Hierarcha wezwał do naśladowania świętego w codziennym życiu.

W homilii biskup przypomniał o znaczeniu św. Jana Kantego, jego kultu oraz odwołał się do licznych wydarzeń, które miały miejsce w trakcie obchodów zakończonego Roku Jubileuszowego. Zwrócił uwagę, że Kanty był wybitnym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także jako człowiek słynął z wielkiej pobożności i miłosierdzia. Jego monumentalny grób w kościele św. Anny w Krakowie stał się miejscem pielgrzymek i modlitw o wstawiennictwo.

Biskup wyjaśnił, że ustanowienie w jakimś miejscu sanktuarium jest aktem prawnym, którego skutkiem jest możliwość skorzystania wielkich łask, w tym i odpustów.

– Takie podniesienie jakiejś świątyni do godności sanktuarium stanowi równocześnie poważne zobowiązanie. Nie na darmo przecież kustosz składa bardzo zobowiązującą przysięgę religijną, jak już to widzieliśmy. Bierze w ten sposób na siebie odpowiedzialność za to, by dobra duchowe były w tym miejscu dostępne i to w wielkiej obfitości – dodał.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Hollywood – „miejscem podniesienia się skołatanych dusz”

Kolejna stolica miłosierdzia

Zdaniem biskupa, Kęty mogą stać się „stolicą miłosierdzia” diecezji, promując aktywne postawy miłosierdzia, edukację młodzieży oraz wspierając pielgrzymów, którzy poszukują duchowego pocieszenia i łask. W sanktuarium, przez wstawiennictwo św. Jana, modlitwy pielgrzymów mają wypraszać łaski, pocieszenie oraz nawrócenie.

– Niech w tym miejscu wybrzmiewa zdrowa nauka i ewangeliczny przykład wskazywany w oparciu o najlepsze teksty biblijne i bogatej tradycji, a także o świadectwo życia świętego – zaapelował.

– Niech to miejsce stanie się takim rezerwuarem modlitwy i łaski, tak bardzo potrzebnym wielu, nie tylko z naszej diecezji. Przybywających tutaj niech ośmiela przykład św. Jana Kantego i świadectwa wysłuchanych przez jego wstawiennictwo modlitw. Niech zapełnia się księga próśb i podziękowań, a znakiem doznanej łaski niech będą liczne wota i podziękowania. Niech sława tego miejsca w ten sposób rozszerza się i przyciąga wszystkich, którzy w swoim życiu potrzebują zmiłowania Boga – zachęcił biskup.

USA: Oblacka kaplica w narodowym sanktuarium

– Nade wszystko niech w tym świętym miejscu obficie udzielana będzie łaska proszącym i tym, za których oni się modlą. Niech wysłuchana prośba potęguje wdzięczność wobec św. Jana Kantego i oddawanie chwały Bogu. Niech niesie się stąd orędzie Bożego Miłosierdzia, a pielgrzymi znajdą je dla siebie samych przez darowanie grzechów i zyskanie odpustów. Niech przykład pracowitego i miłosiernego życia św. Jana znajdzie tutaj swoich naśladowców, doprowadzi do nawrócenia i wielkiego pragnienia świętości w życiu codziennym dzisiaj – poprosił kaznodzieja.

Rok Jubileuszowy

Rok św. Jana Kantego zainaugurował podczas Mszy św. w Kętach bp Roman Pindel 22 października 2023 r. W czasie jubileuszu do miejsca urodzenia świętego pielgrzymowały rozmaite grupy, duszpasterstwa oraz parafie z całej Polski, zorganizowano sympozjum i wystawę w miejscowym muzeum, gdzie zobaczyć można było cenną kapę turecką darowaną kęckiemu kościołowi przez Jana III Sobieskiego – zwycięzcę spod Wiednia i wielkiego czciciela św. Jana Kantego. Po raz pierwszy w historii tego miejsca odbyły się święcenia diakonatu. Zeszłoroczna Pasterka z udziałem biskupa wypadła w dokładną 550. rocznicę śmierci świętego z Kęt.

Święty Paweł XIX wieku, czyli święty Antoni Maria Claret

Jan Kanty

Jan Kanty urodził się w Kętach w 1390 r. Ukończył studia w Krakowie, następnie przyjął święcenia kapłańskie. Od 1421 przez osiem lat prowadził szkołę klasztorną u miechowskich bożogrobców. W 1429 zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej, równocześnie studiując w niej teologię – magisterium otrzymał w 1443. W tym czasie został kanonikiem w Olkuszu. Kilkakrotnie pielgrzymował do Rzymu. Zmarł w opinii świętości w 1473 roku, w wigilię Bożego Narodzenia. Został beatyfikowany 27 września 1680 przez bł. Innocentego XI, a kanonizowany 16 lipca 1767 przez Klemensa XIII. Jest jednym z patronów Polski. Patronuje akademickiej młodzieży i ludziom nauki, licznym instytucjom charytatywnym oraz oświatowym.

Zdaniem kapłana, choć od śmierci patrona profesorów upłynęło 550 lat, wartości, które reprezentował, są nadal aktualne.

– Był mistrzem w dziełach miłosierdzia. Bardzo angażował się w pomoc biednym, dzieląc się tym, co miał, a miał wiele. Był także bardzo otwarty na kapłanów i kleryków, którzy studiowali. Pomagał im w rozwiązywaniu kazusów duszpasterskich, był jednym z najlepszych teologów krakowskich – wyjaśnia ks. Jurasz.

 

Źródło: KAI