10 kwietnia| Wiadomości

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Hollywood – „miejscem podniesienia się skołatanych dusz”

Oficjalnie poświęcił je i ogłosił jako „archidiecezjalne” arcybiskup Los Angeles José Gomez 14 października 2023 r. W kazaniu podczas Mszy św. konsekracyjnej powiedział, iż pojawiło się ono „w świecie naznaczonym zawirowaniami, podziałami i cierpieniem jako miejsce pokoju i nadziei". Podkreślił, że "skołatane dusze znajdą tu odpocznienie, zranione serca – uzdrowienie a ci, którzy zbłądzili, odnajdą właściwą drogę”.

Z okazji tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia amerykańskie media katolickie zamieściły materiały o działalności Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Hollywood na terenie miejscowej parafii Chrystusa Króla.

Początki hollywoodzkiego Sanktuarium sięgają roku 1977 r. Tamtejsi wierni już wtedy gromadzili się na modlitwie, świętując Niedzielę Miłosierdzia  Bożego, choć oficjalnie ustanowił ją św. Jan Paweł II w 2000 r. Zachęcał ich do tego ówczesny proboszcz parafii ks. Alexander George.

Przystań pokoju w środku Manhattanu – otwarto kaplicę wieczystej adoracji

Jego następca, ks. Antonio Cacciapuoti, uczynił w tej sprawie kolejny ważny krok: poprosił polskiego malarza Dymitra Grozdewa (urodzonego w Bułgarii, ale który od 1975 mieszka i tworzy w Białymstoku) o namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego oraz dwóch portretów: św. Faustyny i jej spowiednika bł. ks. Michała Sopoćki.

Następnie pochodzący z Polski ks. Jerzy Bobowski zabrał obraz Pana Jezusa do Rzymu, gdzie na audiencji św. Jan  Paweł II go pobłogosławił a nawet umieścił na nim swój podpis. Jest to jedyny taki wizerunek, podpisany przez świętego w Stanach Zjednoczonych. Obraz umieszczono następnie w specjalnej kaplicy.

USA: aktor Shia LaBeouf – z Hollywood do diakonatu

Uroczystości przewodniczył przebywający wówczas w Hollywood abp Stanisław Szymecki z Białegostoku. W kaplicy tej znajdują się również relikwie świętych: Jana Pawła II i Faustyny oraz bł. Michała Sopoćki i św. Maksymiliana Kolbego.

W 2006 w parafii rozpoczęto comiesięczny kurs formacyjny o Bożym Miłosierdziu, działający w ramach „Zrzeszenia Faustinum”, którego główna siedziba znajduje się na terenie Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

USA: Oblacka kaplica w narodowym sanktuarium

Obecnie do Sankuarium Miłosierdzia Bożego w stolicy amerykańskiego i światowego kina przybywają rzesze wiernych z całej archidiecezji Los Angeles. Co więcej, obecny proboszcz ks. Juan Ochoa twierdzi, iż coraz częściej zaczynają tu zaglądać także aktorzy i pracownicy przemysłu filmowego. Niektórzy z nich są nawet lektorami podczas Mszy św.

Sprawdzają się więc słowa abp. Gomeza, iż „Sanktuarium w Hollywood staje się dzięki Bożemu Miłosierdziu miejscem, w którym Bóg podnosi skołatane ludzkie dusze”.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl