Papież Franciszek kończy 88 lat i ma przed sobą pracowity rok
Drugi najstarszy w historii Kościoła papież obchodzi dzisiaj 88 urodziny. Jose Mario Bergoglio zwierzchnik Kościoła liczącego 1,4 mld wiernych od marca 2013 roku, znany jest z wielkiego poczucia humoru i swojej wyjątkowej wrażliwości na drugiego człowieka. Pomimo wieku i osłabionego zdrowia papież ma w planach intensywny rok.
Franciszek, który od pewnego czasu zmaga się z problemami zdrowotnymi, ma przed sobą cały nowy rok życia: 24 grudnia otworzy Rok Święty 2025. Oczekuje się, że z tej okazji ponad 30 mln odwiedzających przybędzie do Rzymu na to kościelne mega-wydarzenie. Oczywiste jest, że wśród mnóstwa wydarzeń nie zabraknie papieskich mszy św., spotkań i jest to wyzwanie, zwłaszcza dla człowieka w podeszłym wieku.
Wczesne wstawanie z napiętym programem
Od początku grudnia po prawej stronie jego podbródka widnieje duży siniak. Według Watykanu Franciszek doznał urazu po „niewielkim upadku”. Papież jest absolutnym „rannym ptaszkiem”. Wstaje codziennie o czwartej rano, a o piątej zaczyna się modlić. Porusza się na wózku inwalidzkim od około dwóch i pół roku, między innymi z powodu problemów z kolanem. Wielokrotnie walczył z ciężkimi przeziębieniami. W czerwcu 2023 roku przeszedł operację jamy brzusznej.
Pomimo swojego wieku i problemów zdrowotnych w ostatnich miesiącach miał napięty harmonogram. We wrześniu spędził prawie dwa tygodnie w regionie Azji i Pacyfiku podczas najdłuższej podróży swojego pontyfikatu. Następnie odbył czterodniową wizytę do Luksemburga i Belgii, a także jednodniowy pobyt na francuskiej wyspie Korsyce w ostatni weekend.
Franciszek planuje podróż do Turcji w przyszłym roku. Okazją jest 1700. rocznica Soboru Nicejskiego, na którym ustanowiono ekumeniczne wyznanie wiary. Franciszek trzyma się również swoich planów reformy Kościoła katolickiego, które zostały zapoczątkowane na październikowym Synodzie Biskupów i które zaczęły być wcielane w życie.
Urodzony 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires jezuita kierował archidiecezją argentyńskiej stolicy w latach 1998-2013. 13 marca 2013 roku został wybrany na papieża jako następca Benedykta XVI, który ustąpił z papieskiego urzędu.
Posiniaczony po „uderzeniu w szczękę przez księdza”
Argentyńczyk, którego rodzina wyemigrowała z Włoch do Ameryki Południowej, znany jest ze swojego często charakterystycznego stylu przywództwa, a także filantropii i poczucia humoru. Niedawno poprosił członków włoskiego stowarzyszenia motocyklowego o modlitwę podczas audiencji, „ponieważ moja praca znacznie przyspieszyła – a mój motocykl nabiera lat i nie działa już dobrze”. Zażartował z wyraźnie widocznego krwiaka na twarzy, mówiąc, że ksiądz uderzył go w szczękę za to, że nie uczynił go kardynałem.
Franciszek drugim najstarszym w historii urzędującym papieżem
Drugi najstarszy następca św. Piotra
Od października Franciszek jest drugim najstarszym urzędującym papieżem w historii Kościoła – przynajmniej wśród tych, których daty życia są pewne. Starszy był tylko Leon XIII (Vincenzo Gioacchino Pecci), który zmarł 20 lipca 1903 roku w wieku 93 lat. Aby mu dorównać, Franciszek musiałby rządzić Kościołem do 7 maja 2030 r.
Źródło: KAI