youtube.com
3 lutego| Wiadomości

Habit kontra laicki świat. Co zwycięży?

Za nami Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, a wraz z nim wiele wydarzeń i inicjatyw promujących powołania i życie konsekrowane. Dzień […]

Za nami Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, a wraz z nim wiele wydarzeń i inicjatyw promujących powołania i życie konsekrowane. Dzień ten został ustanowiony w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II i co roku jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.

Wszystkim osobom konsekrowanym dziękuję za służbę w diecezji, za pracę w szkołach, przedszkolach, ośrodkach dla chorych i niepełnosprawnych. Habit zakonny jest znakiem w dzisiejszym laickim świecie – mówił bp kaliski Edward Janiak.
Biskup Janiak przewodniczył niedzielnej Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie mówił do osób konsekrowanych. Wraz z nim modlił się także biskup pomocniczy paulin o. Łukasz Buzun. W homilii bp Buzun zachęcał osoby konsekrowane, aby podejmowały trud pracy nad sobą. – Jest to jedna z zasadniczych zdolności, jakie musimy w tym świecie nabywać, gdy wokół nas wszyscy są nastawieni na jakąś formę zysku. W ostateczności każde przywiązanie odbiera nam autentyczną radość życia – zaznaczył duchowny.

Kto jest za kratami?

Bp Jacek Kiciński, Przewodniczący KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zwrócił w wypowiedzi szczególną uwagę na rolę sióstr klauzurowych w naszym życiu. To niezwykle wartościowa, chociaż często niezrozumiana forma życia. Jedna z sióstr klauzurowych opowiedziała mi kiedyś o spotkaniu z dziennikarzem. Została zapytana o to, jak czuje się za kratami. Odpowiedziała, że dla niej to właśnie ten dziennikarz był za oddzielająca ich kratą. Ci, którzy czują się powołani do życia zakonnego inaczej rozumieją swoją wolność – powiedział bp Jacek Kiciński.

Ile habitów w Polsce?

Według danych z końca 2018 roku w Polsce pracuje ok. 32 tysiące sióstr zakonnych oraz zakonników. Największą grupę osób konsekrowanych w Polsce stanowią kobiety. Liczba sióstr zakonnych w Polsce wynosi ogółem ok. 20240, z czego 1290 to siostry żyjące w klasztorach kontemplacyjnych. W Polsce istnieje 106 żeńskich zgromadzeń czynnych, które posiadają 2120 domów zakonnych.

Siostry zakonne prowadzą m.in. niemal 400 przedszkoli; 115 szkół podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych; 79 świetlic; 64 placówki opiekuńczo-wychowawcze (w tym domy dziecka); 31 okien życia; 29 domów opieki; 33 stołówki dla biednych; 47 punktów wydawania żywności i 72 domy rekolekcyjne. Około 100 sióstr jest zaangażowanych w duszpasterstwo więźniów. Siostry zakonne ewangelizują też przez środki społecznego przekazu. Prowadzą ok. 500 portali internetowych, ok. 400 stron na Facebooku i Twitterze i mają 6 wydawnictw. (Stan na 31.12.2018 r.).

Obejrzyj też specjalny klip przygotowany z tej okazji przez oblackich kleryków z Obry.

Źródło: KAI i BP KEP

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.