Cały jej potencjał! Ruszają „Oblicza kobiety”
To kobiety są znacznie bardziej zaangażowane w życie religijne przy parafiach czy wspólnotach. Mają w sobie naturalne zdolności organizacyjne – […]
To kobiety są znacznie bardziej zaangażowane w życie religijne przy parafiach czy wspólnotach. Mają w sobie naturalne zdolności organizacyjne – mówi w rozmowie z KAI Ewa Sztreker, twórczyni projektu „Oblicza kobiety”. Potrzeba odkryć cały potencjał kobiety i wykorzystać go – dodaje, opowiadając m.in. o swoim projekcie dla kobiet i feminizmie.
Dawid Gospodarek (KAI): Skąd pomysł na inicjatywę „Oblicza kobiety”? Jak to się zaczęło?
Ewa Sztreker: Bardzo naturalnie. Na spotkania Fundacji Wiara w Biznesie przychodziły kobiety prowadzące własną przedsiębiorczość.
KAI: Wyjaśnij przy okazji, czym jest Wiara w Biznesie?
– To ruch społeczny powstały w odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby polskich przedsiębiorców w 2014 r. Zajmuje się badaniem, analizą i upowszechnieniem przedsiębiorczości. Realizujemy to poprzez nasze autorskie programy oparte na katolickiej nauce społecznej. Staramy się ukazywać przedsiębiorczość jako styl życia, umiejętność zarządzania wszelkimi sferami życia, również rodzinną czy duchową.
KAI: Na Wasze spotkania przychodziły kobiety…
– Bardzo aktywnie angażowały się w nasze działania, mówiły o swoich problemach i dylematach związanych z łączeniem pracy zawodowej i rodziny. Również głęboko we mnie tkwiła potrzeba stworzenia projektu, który podchodziłby do kobiety całościowo i bardzo indywidualnie. Dlatego zaczęliśmy prowadzić badania w tym kierunku, słuchać, o czym mówią do nas kobiety i pytać o ich potrzeby.
Po kilku latach przygotowań zdecydowaliśmy się uruchomić w październiku 2018 r. w ramach naszej fundacji projekt skierowany tylko do kobiet. Projekt, którego misją jest odkrywanie piękna, mądrości i możliwości kobiet, ukazując znaczenie i rangę kobiety we współczesnym świecie.
KAI: Czym są „Oblicza kobiety”?
– To rzeczywistość, które towarzyszy i wspiera kobietę w różnych momentach życia i w różnych jego aspektach. Działamy przede wszystkim w trzech obszarach: kobieta biznesu, duchowość kobiety oraz kobiecy zakątek. Realizujemy to przez szereg narzędzi – organizujemy spotkania, szkolenia, warsztaty, rekolekcje czy konferencje. Powstał portal obliczakobiety.pl, który ma być internetową przestrzenią integrującą kobiety wokół wspólnych wartości. Stworzyliśmy odrębny dział zajmujący się badaniami i analizą potrzeb kobiet, ponieważ zależy nam, aby cały czas odpowiadać bezpośrednio na ich pragnienia.
KAI: Mówisz o badaniach i analizach – możesz podać jakieś przykłady? Kto robi te badania?
– Współpracujemy z grupą socjologów oraz psychologów, którzy tworzą ankiety, a później dokonują ich analiz. Wiara w Biznesie do tej pory stworzyła dla raporty rekomendacyjne o stanie i potrzebach polskich przedsiębiorców, które były złożone na szczeblu rządowym, samorządowym jak i również w polskim episkopacie.
Jakiś czas temu „Oblicza kobiety” zaczęły bardzo szerokie badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy. Ich pierwsza część skierowana jest do matek. Pytamy, czego potrzebują kobiety, aby nie rezygnować z macierzyństwa i realizować się zawodowo?
Wiosną ruszamy też z drugim bardzo bliskim nam tematem: rola i miejsce kobiety we współczesnym Kościele oraz jej duchowe potrzeby.
KAI: Są już wyniki tych badań?
– Częściowe wyniki mamy, ale przedstawimy je oficjalnie na naszej konferencji. Mogę tylko zdradzić, że już pierwsze analizy są dosyć zaskakujące i obalają pewne medialne doniesienia. Jednak poczekajmy jeszcze chwilę do ich zakończenia, aby zachować ich rzetelność i wiarygodność.
KAI: Jak widzisz rolę kobiety w Kościele?
– Myślę, że rola kobiety jest bardzo duża i znacząca. Podkreślał to zarówno Paweł VI i Jan Paweł II mówiąc, że nadchodzi czas kobiet. W momencie tak dużych przemian jakie mają miejsce w świecie, kobieta swoim duchem powinna nieść bardzo dużą pomoc. Jest ona świadkiem relacji i tą, która inicjuje spotkanie, zaprasza do rozmowy i wyważonego dialogu. Powinna iść w ramię w ramię z mężczyzną i nieść światu ewangelię. Odkrywać swoją kobiecość, potencjał, wartość i tożsamość. To kobiety są znacznie bardziej zaangażowane w życie religijne przy parafiach czy wspólnotach. Mają w sobie naturalne zdolności organizacyjne: przez codzienne zarządzanie życiem rodzinnym planowaniem posiłków, wakacji, wspólnego czasu, co świetnie wielokrotnie przekłada na wyznaczanie kierunków działania. Warto wykorzystywać ich potencjał i powierzać im odpowiedzialne zadania do wykonania.
KAI: Czy jesteście kościelnymi feministkami? Jak rozumiesz feminizm?
– Kościelne Feministki? Brzmi intrygująco. Jan Paweł II mówi o nowym feminizmie, którego celem ma być odkrywanie swojej kobiecości i wynikających z tego kwestii. Jest to nam bardzo bliskie. Kobieta powinna skupiać się nie na walce, ale za sprawą swojej mądrości, sztuki dyplomacji umiejętności rozwiązywania konfliktów.
Dla mnie obecny feminizm, ten medialny, to nic innego jak próba wyrzeczenia się wszystkiego co kobiece, jakby to było złe. Jakby bycie mężczyzną było lepsze. A to jest nieprawda. Każdy z nas został powołany do innych, również ważnych spraw. Każdy jest wyjątkowy: zarówno kobieta jak i mężczyzna. Powinniśmy wspierać się na odkrywaniu tego ogromu potencjału, który drzemie indywidualnie w każdym z nas. Kobieta i mężczyzna powinni być dla siebie wsparciem na tej drodze.
Potrzeba dziś autentycznych kobiet, które idą odważnie przez życie. Są dumne z wyznawanych wartości. Znają swoje piękno i swoją wartość. Kobiet, które realizują swoje marzenia i budują domy oparte na solidnym fundamencie. Kobiet sukcesu, których nadrzędnym celem jest droga na sam szczyt, czyli droga do świętości.
KAI: I jak konkretnie ta rola kobiety powinna się przejawiać w Kościele?
– Nie ma na to prostej odpowiedzi. Obecny dynamizm w świecie zmusza nas do podjęcia konkretnych działań. Na pewno jest to czas kobiet, o czym wspomniałam wcześniej. Rola kobiety jest ważna i kluczowa. Widać wiele zmian i działań w tym aspekcie, ale zdecydowanie potrzeba nam przyjrzeć się temu tematu z bliska. Dlatego tak ważne jest dla nas przeprowadzenie badań w tym temacie.
Potrzeba odkryć cały potencjał kobiety i wykorzystać go. Kobiety potrafią dostrzegać więcej, dlatego ważny jest ich głos i opinia. Powinny aktywnie współtworzyć różne działania. Być świadkiem wiary w swoim środowisku zawodowym, osobistym rodzinnym. Pokazywać, że wartości wynikające z naszej wiary pomagają nam rozwiązywać trudności, budować trwałe relacje i w pełni cieszyć się życiem.
KAI: Nawiązałyście współpracę i kontakty z radą ds. duszpasterstwa kobiet KEP, byłyście na spotkaniu w sekretariacie episkopatu. Jak Was przyjęto? Jakie są z tego owoce?
– To było dla nas znaczące wyróżnienie. Nasz projekt spotkał się z dużą przychylnością bp. Szlachetki – delegata KEP ds. kobiet.
Zarówno spotkanie rady jak i późniejszy wyjazd szkoleniowy w ramach działania rady to bardzo owocny czas rozmów i nawiązywania relacji. Utrzymujemy dalej ścisły kontakt z kilkoma organizacjami i wspólnie podjęłyśmy się pewnych inicjatyw. Już niebawem pokażemy, że działamy razem i wzajemnie się wspieramy. Przygotowujemy się do dużego wydarzenia związanego z kobietami, którego jeszcze w Polsce a i chyba na świecie nie było…
KAI: Jakie jeszcze plany na przyszłość?
– Rozszerzamy program spotkań i warsztatów dla kobiet. Od wiosny na kobiety czeka aż pięć różnych tematycznych cyklów: Aktywna na rynku pracy, Historie mojego życia, Babskie pogaduszki, Duchowość kobiety, Gorąca kawa – spotkania dla mam z dziećmi. Oprócz tego w marcu odbędzie się szkolenie: Wyzwolona, aby miłować prawdziwie. Szykujemy się do konferencji poświęconej różnym obliczom kobiety. A w wakacje pojedziemy na babski wyjazd.
Oczywiście będziemy kontynuować nasze badania związane z sytuacją kobiet na rynku pracy oraz rolą i miejsce kobiety w kościele oraz jej duchowymi potrzebami.
Ale to nie wszystko. Po bardzo pozytywnym odzewie naszego różańcowego challenge opracowałyśmy kilka nowych wyzwań, które będą miały miejsce w naszych social mediach: na fanpage’u (@projektobliczakobiety) oraz instagramie (@obliczakobiety). Właśnie teraz trwają wyzwania wielkopostne: Droga do Doskonałości – 40 dni do zmiany. W grudniu organizujemy największe tego typu wydarzenie skierowane do kobiet, mające zasięg nie tylko krajowy ale światowy. Zapraszamy do bezpośredniej współpracy z nami i kontaktu.
KAI: Czy widzisz płaszczyznę do wspólnego dialogu i działania z osobami zaangażowanymi w ruch feministyczny, ten raczej nie związany z nauczaniem Jana Pawła II?
– Obecny czas charakteryzuje się dużą różnicą światopoglądową wśród kobiet. To często stanowi problem. Dostrzegamy to na naszych spotkaniach, gdzie przychodzą różne kobiety. Również te, które poszukują czy ciekawi ich nasze działanie. Przy bliższym spotkaniu i poznaniu zostają, włączając się w nasze aktywności.
***
Ewa Sztreker – jurystka, twórczyni projektu „Oblicza kobiety”. Związana z duchowością ignacjańską, św. Josemaria Escriva oraz olbrzymia fanka św. Teresy od Jezusa. Tworzyła takie inicjatywy jak: Modna Katoliczka, Skrzydlaty Sandał czy Niepokonani. Razem z ojcem i bratem od 2013 r. prowadzą Fundację Wiara w Biznesie. Jest członkiem Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP. Prowadzi ogólnopolskie badania związane z sytuacją kobiet na rynku pracy oraz ich duchowymi potrzebami.
Źródło: KAI / Dawid Gospodarek
Krzysztof Zieliński
Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.