youtube.com
4 lipca| Wiadomości

Niszczenie pomników to cenzurowanie historii

Niszczenie pomników jest szkodliwe dla pamięci historycznej Amerykanów – uważa kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku. Ostrzegł także przed „rewolucją […]

Niszczenie pomników jest szkodliwe dla pamięci historycznej Amerykanów – uważa kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku. Ostrzegł także przed „rewolucją kulturalną”, taką jak ta, która miała katastrofalne skutki dla Chin pod rządami Mao Zedonga.

Na fali protestów po zabójstwie czarnoskórego Georga Floyd’a uczestnicy zamieszek obalili w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych pomniki przywódców Konfederacji, a także monumenty upamiętniające: George’a Waszyngtona, Krzysztofa Kolumba, Ulissesa Granta oraz św. Junipera Serrę, misjonarza Kaliforni.

Strzeżcie się tych, którzy chcą cenzurować historię i przedstawiać wybiórczą wizję dziejów – napisał kardynał w Wall Street Journal.

Chińska rewolucja kulturalna w latach 1966-76 miała na celu wykorzenienie ze społeczeństwa chińskiego tradycyjnych elementów, takich jak np. kult przodków. Kto tym razem będzie decydował, które posągi, portrety i książki są prawomyślne – napisał kardynał i przypominał, że jeszcze niedawno sprzeciwianio się uroczystym obchodom urodzin Martina Luthera Kinga, wypominając mu osobiste wady.

Zauważył, że to samo odnosi się do historycznych postaci Ameryki. Każda z nich miała wady, a jednak wszystkie położyły fundamenty pod budowę Stanów Zjednoczonych.

Moja mama nie pozwalała zdjąć ze ściany naszego domu zdjęcia swoich rodziców. Jej tata, a mój dziadek, był pijakiem, który porzucił swoją rodzinę. Chciała żebyśmy patrząc na niego wyciągneli wnioski. Cieszę się, że mieliśmy szanse poznać pełną historię naszej rodziny, z jej zaletami i wadami – napisał kardynał Dolan. Jeżeli szanowalibyśmy jedynie ludzi doskonałych i bez wad, to właściwie jedynym pomnikiem w przestrzeni publicznej mógłby być krzyż, ale na to też wielu by się nie zgodziło – dodał.

Kardynał przestrzegł także przed demonizowaniem policji.

Policja zasługuje na krytykę. Ochydnego zabójstwa Georga Floyd’a nie da się niczym usprawiedliwić. Pokazuje ono, że dla niektórych funkcjonariuszy życie ludzkie nie ma znaczenia. Jednak najbardziej oburzeni zachowaniem swoich kolegów byli właśnie uczciwi policjanci, którzy na co dzień dobrze wykonują swoją pracę – powiedział kard. Dolan.

Źródło: Vatican News / Łukasz Sośniak SJ

Komentarz od redakcji niniwa.pl:

Jednym z celów ataków wandalizmu z pobudek antyrasistowskich w USA stał się pomnik Tadeusza Kościuszki. Warto jednak przypomnieć, że walczył on o niepodległość Amerykanów, a o czarnoskórych osobach mówił „wszyscy ludzie są braćmi”. Zaszczepiał idee demokratyczne u fundamentów Stanów Zjednoczonych, a w swojej notatce z 1798 r. napisał:

Prosiłem pana Jeffersona, żeby w razie mojej śmierci, bez wyrażenia ostatniej woli lub testamentu, wykupił za moje pieniądze tylu Murzynów i uwolnił ich, aby pozostała suma wystarczyła na zapewnienie im wykształcenia i utrzymania. Każdy z nich powinien przedtem poznać obowiązek obywatela w wolnym państwie […]

Czy taka osoba powinna zostać postawiona w jednym szeregu z handlarzami niewolników? To absurd. Pokazuje to niestety prawdę o aktualnym ruchu rewolucyjnym – jest to bardziej kierowana rękami polityków akcja, niż faktyczna realizacja głoszonych idei. I jeśli u podstaw tych działań stoją ważne kwestie wolnościowe, to niestety w ludzkiej naiwności zostały wykorzystane w niecny sposób przez siły, które nie mają altruistycznych pobudek.

Poniżej publikujemy materiał Reutersa o dewastacji pomników w ramach protestów Black Lives Matters. Temat rasizmu jest oczywiście złożony, jednak rewolucyjna forma przeprowadzania zmiany budzi niepokój. Czy, gdy oglądasz ten materiał, rodzi się w Tobie radość i pokój serca czy raczej poczucie zagrożenia i strach? Po owocach ich poznacie…

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.