17 lutego| Wspólnota

W ostatniej chwili!

Dziś oblackie święto – 17.02 to rocznica zatwierdzenia zgromadzenia i Konstytucji i Reguł oblackich przez papieża Leona XII. Z tym […]

Dziś oblackie święto – 17.02 to rocznica zatwierdzenia zgromadzenia i Konstytucji i Reguł oblackich przez papieża Leona XII. Z tym wydarzeniem wiąże się ciekawa historia, bardzo znamienna. W 1825 roku nie załatwiało się spraw w parę godzin, wsiadając do samolotu, albo mknąc autostradą od miasta do miasta, z laptopem na kolanach i kawą w ręku. Św. Eugeniusz starając się o zatwierdzenie swojego zgromadzenia musiał udać się w podróż do Rzymu i tam spędził wiele miesięcy, zanim procedury z tym związane mogły się dokonać. To oczywiście rodziło w św. Eugeniuszu wiele frustracji, a dodatkowo niektórzy próbowali mu w tych działaniach jeszcze przeszkodzić lub je opóźnić.

I teraz najlepsze. 20 grudnia 1825 r. tuż przed samą audiencją u papieża Leona XII św. Eugeniusz zmienia nagle nazwę zgromadzenia! To był impuls, ale uzasadniony i przemyślany! Św. Eugeniusz prosi, by zmieniono w jego wniosku nazwę zgromadzenia z Misjonarzy Oblatów św. Karola na Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej! Szok! Było to niezwykle ryzykowne – taka zmiana w ostatniej chwili mogła oznaczać niezdecydowanie Założyciela. Działo się to także jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu w 1854 r.  Na samej audiencji papież nic nie odpowiedział. Ale 17 lutego 1826 zatwierdził zgromadzenie pod nową nazwą. Wyobraź sobie tygodnie oczekiwania św. Eugeniusza i niepewność. Wdzięczna Maryja zatroszczyła się jednak o dobrą decyzję w tej sprawie.

Pod wpływem Bożego impulsu dokonała się istotna zmiana. A zatem… I Ty bądź gotowy na nieoczekiwane i wsłuchuj się w Boże impulsy!

Dziś zajrzyj także na www.oblaci.pl! Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę o oblackim zgromadzeniu, tam znajdziesz quiz przygotowany specjalnie na tę okazję!

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: