Ponad 150 mln dzieci wykorzystywanych do pracy
Według szacunków, 152 miliony dzieci na całym świecie są dziś wykorzystywane do pracy, nie mając dostępu do oświaty i bezpiecznego […]
Według szacunków, 152 miliony dzieci na całym świecie są dziś wykorzystywane do pracy, nie mając dostępu do oświaty i bezpiecznego środowiska życia. Zwraca na to uwagę wspólna deklaracja wysokiej przedstawicielki Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini oraz Komisji Europejskiej, wydana z okazji przypadającego 12 czerwca Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.
Podkreślono w niej zaangażowanie UE w zapewnienie dzieciom podstawowych praw człowieka, zgodnie z agendą Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r. Wskazano, że „coraz bardziej widoczna jest potrzeba zobaczenia większych rezultatów eliminacji pracy dzieci” w roku, „kiedy świętujemy 30. rocznicę konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka i 20. rocznicę konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej najgorszych form pracy dzieci”. Te dwa dokumenty „stanowią zwornik międzynarodowej ochrony praw dzieci”.
Deklaracja zwraca uwagę, że kluczem do osiągnięcia celu wyznaczonego przez ONZ jest nadanie walce z pracą dzieci priorytetowego charakteru we wszystkich dziedzinach i w polityce. – Naszym celem jest zwalczanie tego zjawiska we wszystkich jego formach – oświadczyli autorzy unijnej deklaracji.
Zaznaczyli, że UE wspiera, także finansowo, jej partnerów w państwach, których dotyczy ten problem w tworzeniu „planów ochrony socjalnej i dobrego prawodawstwa, aby pomóc w zniesieniu pracy dzieci”.
Według danych organizacji Save the Children, cytowanych przez watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, 73 mln, a więc niemal połowa spośród 152 mln pracujących dzieci w wieku 5-17 lat, wykonuje prace ciężkie i niebezpieczne, narażające ich zdrowie i skutkujące poważnymi konsekwencjami dla ich psychiki. 71 proc. z nich pracuje w rolnictwie, zaś pozostałe 29 proc. w usługach (17 proc.) lub przemyśle (12 proc.), w tym także wydobywczym.
Wśród wspomnianych 152 mln pracujących dzieci (10 proc. wszystkich dzieci na świecie) są 64 mln dziewcząt i 88 mln chłopców.
źródło: EKAI