Photo by Tom Grimbert on Unsplash
7 października| Wiadomości

Sportowe podsumowanie weekendu

Reprezentacja Polski zajęła 11. miejsce w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dosze. Polacy wywalczyli w Katarze sześć medali. Złoty […]

Reprezentacja Polski zajęła 11. miejsce w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dosze. Polacy wywalczyli w Katarze sześć medali. Złoty medal obronił w rzucie młotem Paweł Fajdek. Srebrne medale zdobyły Joanna Fiodorow w rzucie młotem i sztafeta 4×400 kobiet w składzie Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic. „Biało-czerwoni” zdobyli też trzy medale brązowe: Piotr Lisek w skoku o tyczce, Wojciech Nowicki w rzucie młotem i Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli Amerykanie z dorobkiem 29 medali (14 złotych, 11 srebrnych, 4 brązowe). Drudzy byli Kenijczycy – 11 medali (5 złotych, 2 srebrne, 4 brązowe), a trzeci Jamajczycy – 12 medali (3 złote, 5 srebrnych, 4 brązowe).
Podczas poprzednich mistrzostw świata, w 2017 roku w Londynie, Polacy zdobyli osiem medali i zajęli ósme miejsce w klasyfikacji.

Bartosz Zmarzlik został indywidualnym mistrzem świata w jeździe na żużlu. 24-letni Polak zapewnił sobie pierwszy w karierze tytuł, awansując do finału Grand Prix Polski w Toruniu, czyli ostatniej rundy sezonu.

Maksym Drabik został żużlowym mistrzem świata juniorów. To drugi tytuł mistrzowski w dorobku Drabika, wcześniej triumfował w 2017 roku. Srebrny medal zdobył Bartosz Smektała, a brązowy Dominik Kubera.

Klasyfikacja końcowa:

1. Maksym Drabik (Polska) 49 pkt.
2. Bartosz Smektała (Polska) 45+3 pkt.
3. Dominik Kubera (Polska) 45+2 pkt.

Aleksandra Mirosław została mistrzynią Europy we wspinaczce sportowej na czas. W finale zawodów w Edynburgu Polka pokonała trasę w czasie 7,33 sek. Srebrny medal zdobyła Rosjanka Maria Krasawina, która osiągnęła czas 8,04 sek. Po brąz sięgnęła Anouck Jaubert. W „małym finale” Francuzka wygrała z inną Polką – Aleksandrą Kałucką.
Aleksandra Mirosław to aktualna mistrzyni świata w tej konkurencji.

Polscy siatkarze odnieśli czwarte zwycięstwo w piątym spotkaniu turnieju Pucharu Świata w Japonii. „Biało-czerwoni” pokonali Włochów 3:0 (25:18, 25:18, 25:22). Wcześniej polscy siatkarze wygrali w Fukuoce z Argentyńczykami 3:1 (27:29, 25:17, 25:18, 26:24)
W następnym meczu, w środę brązowi medaliści mistrzostw Europy zagrają z Rosjanami.

Dawid Kubacki po raz drugi w karierze wygrał Letnie Grand Prix w skokach narciarskich; w ostatnim konkursie cyklu w niemieckim Klingenthal triumfował Słoweniec Anže Lanišek. Drugi był Norweg Marius Lindvik (który skokiem na 148 metrów ustanowił nowy rekord obiektu), a trzeci Piotr Żyła. Kubacki zajął 5. miejsce, Jakub Wolny – 7., Klemens Murańka – 13., Maciej Kot – 14., Kamil Stoch – 25., a Stefan Hula – 26.

W klasyfikacji generalnej Kubacki o dziewięć punktów wyprzedził dotychczas prowadzącego Japończyka Yukiyę Sato, który w sobotę był 11. Podium uzupełnił Słoweniec Timi Zajc. W czołówce – oprócz Kubackiego – znaleźli się jeszcze inni Polacy: 8. Żyła, 15. Stoch, 17. Kot i 18. Wolny.
Sezon Pucharu Świata rozpocznie się 23 listopada w Wiśle.

Podczas mistrzostw świata w gimnastyce sportowej w Stuttgarcie, Polka Gabriela Janik zdobyła kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio. Janik była 22. w skoku, 83. na poręczach, 85. w ćwiczeniach wolnych oraz na 163. na równoważni.