Cathopic
8 października| Wiadomości

Obecność oblatów na Nadzwyczajnym Synodzie o Amazonii

Kiedy 15 października 2017 roku papież Franciszek ogłosił nowy specjalny synod dla regionu Panamazonii, rozpoczął się proces słuchania i dialogu […]

Kiedy 15 października 2017 roku papież Franciszek ogłosił nowy specjalny synod dla regionu Panamazonii, rozpoczął się proces słuchania i dialogu z ludami Amazonii dziewięciu krajów: Brazylii, Peru, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Wenezueli, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Znalazł on impuls, który mógł pochodzić tylko od tych, którzy doskonale znają płacze i obawy, propozycje i wyzwania tego regionu. Latynoamerykański papież poprzez Synod Panamazonii zaprasza nas wszystkich do dialogu, rozeznawania i słuchania Boga w kwestii integralnej ekologii oraz aby Kościół odnajdywał nowe ścieżki.

Ojciec Święty zaprosił powyższe osoby do uczestnictwa w tym wydarzeniu jako Ojców Synodalnych. Spotkanie rozpoczęło się 6 października i potrwa do 27 dnia tego miesiąca – odbywa się w Rzymie i gromadzi ponad 250 osób. Wśród nich są biskupi, misjonarze, świeccy, eksperci oraz specjalni goście – wszyscy oni przez trzy najbliższe tygodnie będą wraz z papieżem rozeznawać, jak wcielić w życie „Evangelium gaudium” oraz „Laudato si”.

Wśród uczestników synodu jest dwóch oblatów: biskup Jan Kot OMI – Biskup Diecezji Zé Doca w brazylijskiej Amazonii, jako przedstawiciel biskupów tego regionu oraz o. Roberto Carrasco OMI z Delegatury Peru, który został wybrany Ojcem Synodalnym z listy delegatów z ramieniu przełożonych generalnych.

Biskup Jan Kot OMI jest misjonarzem oblatem z Polski. W kraju posługiwał jako wikariusz parafii w Siedlcach. Przybył do Brazylii w 1994 roku. Tutaj również posługiwał w parafiach: Jussarval i Vitória di Santo Antão (archidiecezja Olinda i Recife). Ponadto było proboszczem w parafii pw. Najświętszego Serca Maryi w Alegre do Fidalgo (diecezja San Raimundo Nonato). Od 2014 roku jest biskupem diecezji Zé Doca – w sercu brazylijskiej Amazonii.

Ojciec Roberto Carrasco OMI kończy doktorat z zakresu komunikacji społecznej na prowadzonym przez salezjanów Papieskim Uniwersytecie w Rzymie. Przez cztery lata pracował jako dyrektor radia Amistad na misji w Aucayacu (diecezja Huánuco). Po tym czasie przeniósł się na misję w Santa Clotilde, Napo River, gdzie przez siedem lat posługiwał jako wikariusz parafialny. Jednocześnie pracował jako koordynator duszpasterstwa Indian w Apostolskim Wikariacie św. Józefa w Amazonii. Obecnie przewodniczy szerokiej inicjatywie o nazwie „Amazonia: Casa Común”, jako przestrzeni współpracy różnych zgromadzeń zakonnych, organizacji kościelnych, stowarzyszeń świeckich w cyfrowym współdziałaniu przy pracy z ludźmi Amazonii. Zespół przygotował ponad 100 przedsięwzięć, które stanowić będą propozycje towarzyszące synodowi w październiku 2019 roku.

źródło: Oblaci.pl/OMIWorld.org