Free-Photos z Pixabay
11 października| Wiadomości

Synod: „nie jesteśmy panami stworzenia, tylko gośćmi na ziemi”

Cztery główne tematy poruszane podczas dotychczasowych 5 kongregacji generalnych Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii to kwestie ekologii, formacji, obecności […]

Cztery główne tematy poruszane podczas dotychczasowych 5 kongregacji generalnych Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii to kwestie ekologii, formacji, obecności Kościoła na tym terenie oraz migracje – poinformował dziennikarzy podczas wczorajszego briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, dr Paolo Ruffini.

Dr Ruffini zauważył, że wielu ojców postulowało konieczność głębokiego nawrócenia ekologicznego i przemiany stylów życia. Wskazano na konieczność przypomnienia o istnieniu grzechów ekologicznych. Postulowano, aby w katechezie przygotowującej do sakramentu pojednania przypomnieć o tych wykroczeniach przeciw Bogu i bliźniemu. Wskazano na potrzebę teologii ekologicznej oraz duszpasterstwa ekologicznego a także przypominania o bałwochwalstwach z czasów obecnych i minionych oraz zagrożeniach związanych z dzikim kapitalizmem.

Wskazano, że konieczne jest promowanie stylu życia, nie jako absolutnych panów stworzenia, lecz jako gości na ziemi. Mówiono także o posłudze ekologicznej przede wszystkim dla ludzi świeckich. Podkreślono, że ekologia nie jest zaprzeczeniem rozwoju, natomiast chodzi o zrównoważony rozwój, w którym istotną rolę może odgrywać także technologia.

Poruszano także kwestię większego zaangażowania wiernych, w tym problem posługi święceń, diakonatu oraz docenienia wspólnego kapłaństwa wiernych.

Poruszano ponadto rolę Kościelnych Wspólnot Podstawowych, oraz trudności w formacji seminarzystów, powodujące porzucanie posługi kapłańskiej przez młodych księży.

Jeśli chodzi o brak kapłanów oraz dostęp do posługi święceń podkreślano wyjątkową sytuację Amazonii, to znaczy diecezji, których powierzchnia jest niekiedy większa niż całych państw w innych częściach świata, z kilkunastoma księżmi. Zatem kiedy mowa o możliwości święcenia „viri probati” (dojrzałych mężczyzn żonatych) to nie chodzi o zmianę prawa celibatu w Kościele obrządku łacińskiego, ale możliwość wyjątków w odniesieniu do konkretnych sytuacji. W niektórych wypowiedziach zaznaczono, że brak kapłanów nie jest związany jedynie z celibatem lecz trzeba modlić się, aby Pan posłał robotników na swoje żniwo. Konieczna jest formacja misyjna z tożsamością amazońską- stwierdzono w auli synodalnej.

Podkreślono także konieczność realizacji powołania osób świeckich do czynnego udziału w życiu Kościoła. Omawiano rolę zakonnic i kobiet. Mówiono o formacji diakonów stałych, pochodzących spośród rdzennych mieszkańców Amazonii oraz ich roli w ewangelizacji.

Źródło: EKAI