Uważaj podczas zakupów on-line
Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym większy ruch w sklepach internetowych. Ministerstwo Cyfryzacji przed świętami przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa […]
Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym większy ruch w sklepach internetowych. Ministerstwo Cyfryzacji przed świętami przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy robieniu zakupów online. Szczególną uwagę zwraca na działalność fałszywych sklepów internetowych.
” Zwiększoną czujność powinien wzbudzić sam wygląd strony internetowej sklepu. Jeśli jest niechlujna, z błędami ortograficznymi, gramatycznymi i językowymi to lepiej poszukać oferty w innym miejscu. Jeżeli korzystamy z zupełnie nowych sklepów internetowych to starajmy się upewnić, czy ona nie jest fałszywa, chociażby poprzez zweryfikowanie danych kontaktowych do właściciela (…) Mając jakiekolwiek wątpliwości zadzwońmy pod podany numer telefonu, gdy go nie ma to już powinna zapalić się nam czerwona lampka ostrzegawcza” – przekonuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Poza tym na stronie e-sklepu powinien być również dostępny jego regulamin, dokładny adres siedziby, zasady dostarczenia towaru, czy różne sposoby płatności.
Marek Zagórski powiedział, że jeśli z oferty danej firmy korzystamy po raz pierwszy, lepiej wybrać opcję płatności za pobraniem, czyli bezpośrednio przy odbiorze paczki od kuriera. „Patrzymy na system płatności. Dzisiaj w większości e-sklepów realizowane są one w sposób standardowy przy wykorzystaniu kart płatniczych lub systemów typu BLIK. Jeżeli ktoś pokazuje nam jakieś konto, na które trzeba wpłacić pieniądze i tylko taką możliwość transakcji oferuje to też sprawdźmy dokładnie, czy rzeczywiście jest to uczciwy sprzedawca” – wskazał minister.
Jak wskazują eksperci CERT Polska w NASK (jednostka podległa Ministerstwu Cyfryzacji zajmująca się m.in. bezpieczeństwem w sieci) warto sprawdzić, czy firma podana na stronie jako właściciel sklepu istnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Można to zrobić poprzez rządowy portal ekrs.ms.gov.pl.
W przypadku, gdy zorientujemy się, że zostaliśmy oszukani w pierwszej kolejności powinniśmy poinformować bank, w którym mamy rachunek lub kartę płatniczą. W drugim kroku sprawę należy zgłosić policji, a fałszywy sklep na stronie incydent.cert.pl.
Więcej porad związanych z bezpiecznymi zakupami online jest dostępnych na portalu cert.pl, w zakładce „publikacje” pod tytułem „Jak się nie dać złapać w sieci nieuczciwych sprzedawców”.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji