29 lutego| Artykuły

Biblijny kwadrans – na początku Bóg

Dlaczego „Biblijny Kwadrans”? Na wiele rzeczy znajdujemy czas każdego dnia. Nieraz dajemy spóźnialskim kwadrans na dojście na umówione spotkanie. Cóż […]

Dlaczego „Biblijny Kwadrans”? Na wiele rzeczy znajdujemy czas każdego dnia. Nieraz dajemy spóźnialskim kwadrans na dojście na umówione spotkanie. Cóż to jest 15 minut wobec całego dnia? To zaledwie 1% naszego życia. Czemu by więc tego procentu nie poświęcić na poznanie Bożego słowa? Reszta niech będzie dla ciebie. Może wydaje ci się to zbyt mała rzecz i myślisz, że stać by cię było na więcej. Zacznij od 1% każdego dnia, od kwadransa z Biblią i jej rozważaniem. To minimum maksymalnie przemieni życie! Minimum zawsze dajemy my, bo na niewiele nas stać przez różne nasze słabości. Maksimum odda Bóg, ponieważ Jego stać na wszystko dla swoich stworzeń, które kocha do szaleństwa. Maksimum za minimum.

Kwadrans z Biblią może zmienić życie. Co może zmienić 15 minut przeglądania mediów społecznościowych? Zapraszamy w Wielkim Poście na biblijny kwadrans, w każdą sobotę i niedzielę.

Przeczytaj: Rdz 1

Chciałem zacząć od Adama – pierwszego człowieka. Ale zorientowałem się, że to nie on jest pierwszym biblijnym bohaterem. Jest nim tak naprawdę Pan Bóg. W Księdze Rodzaju w pierwszym wersecie czytamy: „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię” (Rdz 1, 1). Na początku wszystkiego jest Bóg: na początku świata, na początku mojego życia, na początku każdej mojej działalności. Czy tego chcę, czy nie – On stoi na początku wszystkiego i robi to, co najlepsze dla nas.

Na początku świata stwarza wszystko co widzimy dzisiaj. Na początku mojego i twojego życia pozwala nam wydać pierwszy oddech, pozwala na nasze pierwsze uderzenie serca. Na początku każdej naszej działalności pozwala rozwijać to, co w nas najpiękniejsze: nasze talenty, umiejętności, zdolności (On zresztą jest również autorem i początkiem tych wszystkich darów). A co ze złem? Czy tutaj Pan Bóg stoi na początku zła? I tak, i nie! Skomplikowane i kontrowersyjne, ale już wyjaśniam.

Tak – Bóg stoi na początku zła. To znaczy, że zło jest drugie, podczas gdy Bóg pierwszy. On stoi jeszcze przed tym złem. Zanim ono się do nas przyczepi, Bóg staje na początku i mówi: „z tego drzewa nie jedz” (por. Rdz 2, 17). Zło nigdy nie będzie pierwsze! Pierwszy zawsze jest Bóg! Na pewno nie raz przed swoim grzechem, sumienie ostrzegało cię: „nie rób tego!” To właśnie znaczy, że kiedy zło się rodzi i zaczyna nabierać kształtów, najpierw pojawia się nasz dobry Bóg i mówi: „nie rób tego! Przestań!”. Reszta należy do nas. Albo odwołamy się do Tego, który naprawdę jest od początku, albo uznamy, że stoi na drugim miejscu.

Nie – Bóg nie stoi na początku zła. To znaczy, że On nie jest autorem zła. Nie z Boga rodzi się zło. Bóg jest źródłem dobra i tylko dobro wypływa z Niego. Zło jest drugie. Zło potrafi też wyjść tylko z tego, co jest drugie. A  drugie jest stworzenie, które potrafi zrezygnować z dobra i jego źródła, którym jest Bóg. Na drugim miejscu, jako jedno ze stworzeń, jest szatan. To on próbuje sprawić, aby zło przyćmiło dobro i nad nim zatryumfowało. Jednym ze sposobów, który stosuje to fałsz i kłamstwo wmawiane stworzeniom, że bierny Bóg jest autorem zła w świecie. Innym sposobem jest krzykliwość zła, które zagłusza delikatne i ciche dobro nieraz do tego stopnia, że trudno nam je znaleźć w Bogu, w drugim człowieku, a nawet w samym sobie.

Widzę w tym miejscu bardzo wyraźnie, że Bóg jest pierwszy w Biblii nieprzypadkowo. On musi być pierwszy! Inaczej być nie może. Jeśli Bóg nie jest pierwszy w naszym życiu, jesteśmy zgubieni. Od razu coś lub ktoś wciśnie się w to miejsce. Od razu zło zagłuszy dobro. Pierwsze miejsce może być zajęte tylko przez jedną osobę. Nasze życie jest jak krzesło, ale ono jest za ciasne dla dwóch osób. Tylko jedna może na nim usiąść i to miejsce należy się Temu, który to krzesło stworzył. Jeśli na początku wszystkiego, co jest w naszym życiu, zasiądzie Bóg, to zacznie się piękne dzieło stworzenia. Bezład naszego życia zostanie uporządkowany, a pustkowie przepełni Boża obecność (por. Rdz 1, 2). Bóg zacznie nad naszym życiem wypowiadać słowa stworzenia. W nasze życie naprawdę wstąpi życie! Tego może dokonać tylko On! Przeczytaj jeszcze raz ten rozdział Księgi Rodzaju. To nie tylko opowieść o stworzeniu świata. To opowieść o tym, co się dzieje, gdy w moim i twoim życiu na początku wszystkiego stanie Pan Bóg. Warto dzisiaj na modlitwie powtarzać: „na początku Bóg…” (Rdz 1, 1). Świadomie skróć to zdanie, abyś w sercu przeżył tę prawdę, że historia Boga może stać się również twoją historią.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl