9 marca| Wiadomości

Doświadczenie i współpraca. Kongregacja powołaniowa w Warszawie

O tym jak pomagać odkrywać powołanie młodym ludziom, jak im towarzyszyć i wspierać rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo […]

O tym jak pomagać odkrywać powołanie młodym ludziom, jak im towarzyszyć i wspierać rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań w dniach 6-7 marca w Warszawie.

Gospodarzem i organizatorem spotkania był bp Marek Solarczyk. Hasłem spotkania było „Aby towarzyszyć innym na tej ścieżce, najpierw musisz mieć doświadczenie podążania nią samemu” zaczerpnięte encykliki Christus vivit. Piątek służył głównie integracji i wspólnej modlitwie, a treść pogłębiano w sobotę.

W części przedpołudniowej zaczął wdzięczny za zaproszenie o. Tomasz Maniura OMI – mówiłem głównie o współpracy, która jest kluczowa dla dobrych owoców naszych inicjatyw duszpasterskich i powołaniowych. Najlepszym tego najlepszym przykładem jest Festiwal Życia w Kokotku, współorganizowany przez zakonników i 5 diecezji z terenu woj. śląskiego – wyjaśnia o. Tomek. We wszystkich inicjatywach ważne jest tworzenie wspólnoty wierzących i podobnie myślących osób. To w takim środowisku najlepiej można poznać siebie i swoją życiową drogę. Rowery, rolki czy cokolwiek innego – to tylko narzędzia dodatkowe do budowania tej wspólnoty. Jestem bardzo wdzięczny organizatorom konferencji za zaproszenie do podzielenia się moim doświadczeniem.

W przedpołudniowym bloku zabrał głos także abp Wojciech Polak, prymas Polski i przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa KEP oraz s. Anna Moszczyńska, Wikaria Generalna Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, wieloletnia odpowiedzialna za juniorat w zgromadzeniu. Z kolei po południu uczestnicy mieli okazję posłuchać Ks. Macieja Będzińskiego z Papieskich Dzieł Misyjnych; Ks. Marcina Dąbkowskiego SDS odpowiedzialnego za Wolontariat Misyjny Salwator; oraz Państwa Marzeny i Krzysztofa Kotow z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.