10 marca| Wiadomości

Kosmonauci, studenci i kosmiczne start-upy. Dla młodych odkrywców

Spotkania z kosmonautami i innymi specjalistami na temat wyzwań i korzyści związanych z podbojem kosmosu; studenci oraz start-upy prezentujące swoje […]

Spotkania z kosmonautami i innymi specjalistami na temat wyzwań i korzyści związanych z podbojem kosmosu; studenci oraz start-upy prezentujące swoje kosmiczne projekty – to atrakcje konferencji, zorganizowanej w Trójmieście przez Fundację My Space Love Story.

W dniach 6-7 marca odbyła się druga już edycja konferencji My Space Love Story zorganizowana przez fundację o tej samej nazwie. Inicjatywa ta jest pomysłem ucznia – Stefana Cichowskiego, który już przed dwoma laty, jako 16-latek zorganizował konferencję z astronautami. Wydarzenie wsparła Polska Agencja Kosmiczna.

Nic tak nie inspiruje do sprawdzania swoich możliwości, do dociekliwości i badań, jak kosmos. Dla wielu osób, z którymi pracuję kosmos jest i pasją i miłością, jest też marzeniem i wyzwaniem. Wyzwaniem wymagającym, popychającym nas do granic. I wydaje się popychającym do niemożliwego. Wydaje się tak do momentu, aż to osiągniemy i niemożliwe staje się możliwe – mówił podczas ceremonii otwarcia Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Michał Szaniawski. Pod tym względem kosmos jest dla nas magiczny. Gospodarka potrzebuje trochę tej magii. Potrzebuje rozwiązań sektora kosmicznego do akceleracji innowacji, na przykład w zakresie telemedycyny, do wspierania zarządzania kryzysowego, transportu, gospodarki morskiej, turystyki i wielu jeszcze innych dziedzin – mówił prezes PAK.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, w konferencji wzięli udział znamienici goście.

Pierwszego dnia na Politechnice Gdańskiej, podczas otwartego dla wszystkich spotkania można było posłuchać astronautów, którzy opowiadali m.in. o swojej pasji, drodze zawodowej, o sensie lotów kosmicznych i korzyściach, jakie z nich płyną. W spotkaniu udział wzięli: gen. Mirosław Hermaszewski, gen. Bertalan Farkas – pierwszy Węgier w przestrzeni kosmicznej oraz weterani lotów na wahadłowcach – Dominic Anthony “Tony” Antonelli i John Daniel “Danny” Olivas.

Obecni byli także eksperci z różnych dziedzin. Prof. dr hab. Jan Felicjan Terelak z UKSW w Warszawie opowiadał o ograniczeniach ludzkiego organizmu, m.in. o tym, co dzieje się w nieważkości z ciałem człowieka i jak trudno jest zachować dobrą kondycję psychiczną w czasie długotrwałej izolacji.

Dr Paweł Hyc z WSAiB w Gdyni mówił o tym, dlaczego potrzebne są regulacje prawne przestrzeni kosmicznej i o tym, jak pod tym względem kosmos przypomina oceany. Mgr inż. Paweł Kisielewicz z Politechniki Krakowskiej opowiedział natomiast o wykorzystaniu satelitów należących do programu Copernicus.

Także studenci różnych polskich uczelni mieli szanse na zaprezentowanie swoich prac.

Opowiadali o projektach związanych z wydobywaniem surowców obecnych w kosmosie, budowie własnych rakiet, pomiarach panujących w rakietach przyspieszeń i drgań czy odtwarzaniu przyspieszeń rakietowych na ziemi, za pomocą wirówki.

Drugiego dnia w hotelu Sopot można było m.in. posłuchać o ochronie własności intelektualnej związanej z lotami w przestrzeń, w tym z technologiami kosmicznymi. Można było też dowiedzieć się, jak pracuje się w niemieckim sektorze kosmicznym, jakie technologie kosmiczne mogą pojawić się w przyszłości, czy jak tworzy się sztuczną inteligencję działającą na potrzeby kosmicznych badań.

Na koniec swoje projekty zaprezentowały polskie kosmiczne startupy.

Więcej informacji na stronie, tutaj >>

Źródło: naukawpolsce.pap.pl / mat/ ekr/

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.